The relationship between compassion fatigue and anxiety levels of nurses working in covid-19 isolation wards in kirkuk, İraq
Irak kerkük'te COVİD-19 izolasyon koşullarında çalışan hemşirelerin merhamet yorgunlukları ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişki
- Tez No: 840573
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ALTUNDAL DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
COVID-19 salgını hemşireler üzerinde kaygı, merhamet yorgunluğu gibi birçok psikolojik kaygıyı ve etkiyi tetiklemiştir. Pandemi ile çalışmak hemşireler için enfeksiyona yakalanma ve enfeksiyonu ailelerine bulaştırma konusunda çok fazla endişe, stres ve korku yaratmıştır. Bu çalışmanın amacı Irak'ın Kerkük kentindeki COVID-19 izolasyon servislerinde çalışan hemşirelerin merhamet yorgunluğu ile kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu araştırmada tanımlayıcı ilişkisel tasarım kullanıldı. Bu çalışmada, 10-17 Eylül 2022 tarihleri arasında, COVID-19 izolasyon servislerinde çalışan hemşireler amaçlı örnekleme (n=170) yöntemiyle seçilmiştir. Verilerin toplanmasında hemşirelerle yüz yüze görüşülerek Sosyodemografik Bilgi Formu, Merhamet Yorgunluğu Ölçeği ve Durumluk Kaygı Envanteri kullanıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Levene testi, Kruskal-Wallis testi, Bağımsız örneklem t testi, Tek yönlü ANOVA, Pearson korelasyon analizleri kullanılmıştır. COVID-19 izolasyon servislerinde çalışan hemşirelerin Merhamet Yorgunluğu Ölçeği puan ortalaması 39.53±8.76 olarak belirlendi. COVID-19 izolasyon servislerinde çalışan hemşirelerin Durumluk Kaygı Envanteri puan ortalaması 50.97±7.45 olarak belirlendi. Bu çalışmada, COVID-19 izolasyon servislerinde çalışan hemşirelerin orta düzeyde merhamet yorgunluğu ve durumluk kaygıya sahip oldukları belirlendi. Sonuçlar ayrıca Merhamet yorgunluğu ile cinsiyet, yaş ve hemşirelik deneyimi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu, durumluk kaygı düzeylerinin ise eğitim düzeyiyle istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu gösterdi. COVID-19 izolasyon servislerinde çalışan hemşirelerin merhamet yorgunluğu ile durumluk kaygıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamadı. Konsültasyon liyazon psikiyatri hemşireleri COVID-19 izolasyon servislerinde çalışan hemşirelerin merhamet yorgunluğu ve kaygı düzeylerini azaltmada önemli rollere sahiptir. Bu nedenle Konsültasyon liyazon psikiyatri hemşireleri, COVID-19 izolasyon servislerinde çalışan hemşirelerin merhamet yorgunluklarını ve kaygılarını azaltacak ve güçlenmelerine destek olacak stratejiler geliştirmede, kanıt düzeyi yüksek çalışmalar yapmada aktif rol almaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has triggered many psychological concerns and effects on nurses, such as anxiety and compassion fatigue. Working with the pandemic has created a lot of anxiety, stress, and fear for nurses about getting infected and transmitting the infection to their families. This study aimed to examine the relationship between compassion fatigue and anxiety levels of nurses working in COVID-19 isolation wards in Kirkuk, Iraq. Descriptive correlational design was used in this study. In this study, the nurses working in the COVID-19 isolation wards were selected by purposive sampling (n=170) between 10-17 September 2022. Sociodemographic Information Form, Compassion Fatigue Scale and State Anxiety Inventory were used in data collection through face-to-face interviews with nurses. Descriptive statistics, Levene test, Kruskal-Wallis test, Independent sample t-test, One-way ANOVA, and Pearson correlation analyses were used to analyze data. The mean score of the Compassion Fatigue Scale for nurses working in the COVID-19 isolation wards was 39.53±8.76. The mean score of the State Anxiety Inventory for nurses working in the COVID-19 isolation wards was 50.97±7.45. This study determined that nurses working in the COVID-19 isolation wards had moderate compassion fatigue and state anxiety levels. The results also showed a statistical significance between compassion fatigue and gender, age, and nursing experience, while state anxiety levels showed a statistically significant relationship with educational level (p0.05). Consultation liaison psychiatric nurses have important roles in reducing compassion fatigue and anxiety levels of nurses working in COVID-19 isolation wards. For this reason, consultation liaison psychiatric nurses need to take an active role in developing strategies that will reduce the compassion fatigue and anxiety of nurses working in COVID-19 isolation wards and support their strengthening, and in conducting studies with a high level of evidence.