Yoğun bakıma yatış sırasında nütrisyonal riskin değerlendirilmesi
Assessment of nutritional risk during intensive care admission
- Tez No: 840583
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKİN ÇANKAYALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Çalışmamızda hastanemiz Anesteziyoloji ve Reanimasyon yoğun bakım ünitesine yatan hastalarda çeşitli skorlama sistemleri ile yatış esnasında malnütrisyonu/malnütrisyon riski olan hastaların değerlendirilmesi ve test sonuçlarının 28 günlük mortalite/ morbidite ve prognoz ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2021 Mart- 2022 Mart tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Yoğun Bakım Kliniğine yeni yatışı yapılan 437 hastanın demografik verileri, yatış tanıları, komorbiditeleri, sepsis varlığı, SOFA, APACHE II skorları, MV süreleri kaydedildi. Yatış sırasında NRS-2002, mNUTRIC, MNA-SF (sadece geriatrik hastalarda) skorları hesaplandı. Hastaların ilk hafta içinde indirekt kalorimetri veya Schofield yöntemiyle hesaplanarak hedef kümülatif kalori ihtiyacı ile verilebilen kalori miktarı, hedeflenen kümülatif protein ihtiyacı ile verilebilen protein miktarı hesaplandı, kümülatif sıvı dengesi kaydedildi. Toplam yatış süresi ve 28 günlük mortalite sonuç değerleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of our study was to evaluate malnutrition/malnutrition risk in patients admitted to our Anesthesiology and Reanimation intensive care unit using various scoring systems during hospitalization and to determine the relationship of test results with 28-day mortality/morbidity and prognosis. Materials and Methods: Demographic data, admission diagnoses, comorbidities, presence of sepsis, SOFA and APACHE II scores, duration of mechanical ventilation (MV), of 437 patients newly admitted to the Intensive Care Unit of the Department of Anesthesiology and Reanimation at Ege University Faculty of Medicine between March 2021 and March 2022, were recorded. NRS-2002, mNUTRIC, and MNA-SF (only for geriatric patients) scores were calculated upon admission. Cumulative calorie and protein requirements that could be provided, along with cumulative fluid balance, were calculated using indirect calorimetry or the Schofield method within the first week of admission. Total duration of hospitalization and 28-day mortality outcomes were documented. Demographic data were assessed using the KolmogorovSmirnov test, while associations were evaluated using Chi-square, Kruskal-Wallis, and MannWhitney tests, with p-values