Hastanede yatan pnömoni hastalarında malnütrisyonun ve sarkopeninin prevalansı ve şiddetinin değerlendirilmesi
Evaluation of the prevalence and severity of malnutrition and sarcopenia in hospitalized patients with pneumonia
- Tez No: 874458
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, hastanede yatan pnömoni hastalarında beslenme ve kas kütlesi durumunu değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, pnömoni tanısı ile interne edilen 77 olgu dahil edilmiştir ve bu çalışma kesitsel prospektif olarak tasarlanmıştır. Bu çalışmada, 18 yaş altı hastalar, gebeler ve PSI skoru I, II ve III olan ayaktan tedavi edilen pnömoni tanılı hastalar dışlanmıştır. Her hastanın yatışı sırasında göğüs röntgeni ve/veya bilgisayarlı tomografi taraması yapılmıştır. Bu çalışmada malnütrisyonu tanımlamada GLIM kriterleri, Mini Beslenme Değerlendirmesi (MNA), el kavrama gücü, kol çevresi ölçümü ve toraks BT ile iskelet kası indeksi kullanılarak hastanede yatan pnömoni hastalarında yetersiz beslenme ve sarkopeni değerlendirilmiştir. Aynı zamanda malnutrisyon ve sarkopeni ile hastalık şiddeti, yatış süresi ve yoğun bakıma transfer gibi klinik sonuçlar arasındaki ilişki araştırılmıştır. Veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiş ve çalışma verileri değerlendirilmiştir. Bulgular: Bu çalışmada Olguların %33,8'inin (n=26) MNA puanı 7'nin altındayken, %58,4'ünün (n=45) 8-11 aralığında, %7,8'inin (n=6) 12-14 aralığında olduğu saptanmıştır. Olguların %70.1( n=54) azaltmış gıda alımı mevcut iken %42.9 (n=33) olguda smı iskelet kas indeksine göre sarkopeni saptanmıştır. Mortalite görülenlerin (n= 10) ortalama el kavrama gücü ölçümleri 11,61 kg olarak saptanırken mortalite görülmeyenlerin (n=67) ise ortalama el kavrama gücü 17.58 kg olarak saptanmıştır ve istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. (p=0,036). Yoğun bakım transferi görülenlerin el kavrama gücü ölçümleri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük saptanmıştır. Yoğun bakıma transfer olan gurubun 14 hastada ortalama MNA puanı 7.07±2,79 olarak saptanırken yoğun bakıma transfer görülmeyen gurubun 63 hastada MNA puanı 8,6 ±2,16 olarak saptanmıştır.(P=0,046) Benzer şekilde El kavrama gücü medyanı yoğun bakıma transfer olan grubta( n=14) 10 kg (2,3-18,1)saptanırken yoğun bakıma transfer olmayan gurupta (n=63) 17.2kg (4,5-40,8) olarak saptanmıştır. (p=0,036). Sonuç: Bu çalışma pnömoni hastaların önemli bir kısmının malnütrisyon riski altında veya malnütrisyonlu olduğunu göstermektedir. Bu durum, sağlık kuruluşlarında risk altındaki bireylerin erken tespit edilmesi gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to assess the nutritional status and muscle mass of pneumonia patients hospitalized in the hospital. Methods: This study included 77 cases admitted with a diagnosis of pneumonia, and it was designed as a cross-sectional prospective study. Patients under 18 years of age, pregnant women, and those treated on an outpatient basis with pneumonia diagnosis and PSI scores I, II, and III were excluded. During each patient's hospitalization, chest X-ray and/or computed tomography scans were performed. In this study, malnutrition and sarcopenia in hospitalized pneumonia patients were evaluated using GLIM criteria, Mini Nutritional Assessment (MNA), handgrip strength, arm circumference measurement, and skeletal muscle index with thoracic CT. Additionally, the relationship between malnutrition, sarcopenia, and clinical outcomes such as disease severity, length of hospital stay, and transfer to intensive care was investigated. Data were analyzed using SPSS 25.0 software package, and study findings were evaluated. Results: In this study, it was found that 33.8% of cases (n=26) had an MNA score below 7, while 58.4% (n=45) scored between 8 and 11, and 7.8% (n=6) scored between 12 and 14. Reduced food intake was present in 70.1% of cases (n=54), while sarcopenia based on skeletal muscle index was identified in 42.9% (n=33) of cases. Among those who experienced mortality (n=10), the average handgrip strength was measured at 11.61 kg, whereas among survivors (n=67), it was 17.58 kg, which was statistically significant (p=0.036). Patients who were transferred to intensive care had significantly lower handgrip strength measurements compared to those who were not transferred. In the group transferred to intensive care, the average MNA score was 7.07 ± 2.79 in 14 patients, whereas in the group not transferred to intensive care, it was 8.6 ± 2.16 in 63 patients (p=0.046). Similarly, the median handgrip strength in the group transferred to intensive care (n=14) was 10 kg (range: 2.3-18.1), whereas in the group not transferred to intensive care (n=63), it was 17.2 kg (range: 4.5-40.8) (p=0.036). Conclusion: This study demonstrates that a significant portion of pneumonia patients are at risk of malnutrition or already malnourished. This underscores the importance of early detection of at-risk individuals in healthcare settings.