Metadiscourse markers in supervisor feedback for lesson plans of pre-service teachers in distance education: A study in a Turkish university setting
Bir Türk üniversitesi ortamında uzaktan eğitimde öğretmen adaylarının ders planlarına verilen uygulama öğretim elemanı geri bildirimlerinde üst söylem belirleyicileri
  1. Tez No: 840600
  2. Yazar: ADNAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KEÇİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışma ders planları için uygulama öğretim elemanlarının asenkron asenkron uzaktan öğretmen eğitimi bağlamında verdikleri yazılı geri bildirimlerinde üst söylem belirleyicilerinin kullanımını ve öğretmen adaylarının geri bildirimlere ilişkin görüşlerini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın amacı doğrultusunda öğretmen adaylarının ders planlarına verilen dönütlerde bulunan üst söylem belirleyicilerinden bir derlem oluşturulmuştur. Hyland (2004) sınıflaması temel alınarak yapılan inceleme sonucunda etkileşimsel üst söylem belirleyicilerinin (%75,08), etkileşimli üst söylem belirleyicilerinden (%24,92) daha sık kullanıldığı gözlenmiştir. Bilgi açısından konumlanma belirleyicileri (%62,13) en sık, tanıtlayıcılar ise (%0,15) en az kullanılmaktadır. Sen, senin ve öğretmen adayların adlarının geri bildirimde sık kullanılması, yazılı geri bildirimin karşılıklı konuşma özelliği gösterdiğini ve uygulama öğretim elemanlarının, öğretmen adaylarının geri bildirimde aktarılan iletiyle etkileşimini amaçladıklarını ortaya koymaktadır. Ayrıca bazı belirleyicilerin + dönüt örneklerini bazılarının ise gerçek olmayanları işaretlediğini göstermektedir. Öğretmen adayları geri bildirimlere ilişkin hem olumlu hem de olumsuz görüş bildirmişlerdir. Adaylar bazı dönütlerin açık olmadığını bu nedenle uygulama öğretim elemanlarıyla yüz yüze veya telefonla görüşmeye çalıştıklarını belirtmişlerdir. Uygulama öğretim elemanlarıyla görüşen öğretmen adayları, dönütlerde kullanılan emredici sözler ya da eleştirel sorular içeren dönütleri moral bozucu bulmazken, uygulama öğretim elemanları ile görüşemeyenler bu dönütleri olumsuz olarak değerlendirmektedirler.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate the use of metadiscourse markers in written feedback from supervisors for lesson plans and the opinions of pre-service teachers on the feedback they received in an asynchronous distance teacher education context. The participants were pre-service teachers who wrote lesson plans before the teaching practice sessions in the schools they were assigned. To investigate the metadiscourse markers, a corpus including these written authentic feedback samples was created. Qualitative data was collected from the interviews with pre-service teachers. According to the results, interactional metadiscourse markers (%75.08) are used more frequently than interactive metadiscourse markers (%24.92). Engagement markers (%62.13) are the most frequent while evidentials (%0.20) are the least. High frequent use of you, and your and mentioning the names of pre-service teachers in feedback displays the dialogic characteristics of written feedback for lesson plans and suggests that the supervisors mainly aimed to engage the pre-service teachers in the message conveyed in the feedback. Some metadiscourse markers mark + feedback while some metadiscourse markers mark pseudo-feedback. Pre-service teachers expressed both satisfaction and dissatisfaction with the feedback. Pre-service teachers reported that they tried to meet or talk on the phone with their supervisors since some feedback was not comprehensible. While pre-service teachers who met or talked on the phone to their supervisors do not find feedback including just imperatives or criticizing questions in feedback demotivating, pre-service teacher who can not meet a-or talk with their supervisors find demotivating.