L. N. Tolstoy'un 'Savaş ve Barış' romanında tarihsel gerçeklerden kurmacaya
From historical facts to fiction in the novel 'War and Peace' of L. N. Tolstoy
  1. Tez No: 840643
  2. Yazar: İSMAİL SERDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ZEYNEP GÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 418
Özet
Edebiyat tarihinin en büyük yazarlarından olan Lev Nikolayeviç Tolstoy (1828-1910) gerçekçi sanat üslubu ve hakikati arayan ruhuyla çeşitli alanlarda birçok eser üretmiştir. Tolstoy'u büyük bir yazar yapan özelliği sadece edebi yönü değildir; aykırı ve sıradışı bir düşünür olarak pedagoji, sanat, tarih, felsefe, sosyoloji, din ve siyaset gibi birçok alanda kafa yormuş ve eserler vermiştir. Kaleme aldığı pedagoji yayınları, hikayeleri, romanları, masalları, oyunları arasında şüphesiz adını en çok duyuran eseri ise, bir edebiyat başyapıtı olan destan romanı Savaş ve Barış olmuştur.“En iyi yaşam koşulları içinde beş yıllık aralıksız ve istisnai bir emek verdiğim”diye ifade ettiği bu eser 1863-1869 arasında 15 farklı başlangıç versiyonu kaleme alındıktan sonra son halini 1873 yılında almıştır. Çalışmamızın amaç ve hedefleri, Tolstoy'un Savaş ve Barış romanının tarihsel gerçeklerle olan benzerliklerini ve farklılıklarını tanımlamaktır. Romandaki gerçek askerî liderlerin ve katılımcıların imgelerini tarihsel prototipleriyle karşılaştırmak; böylece Savaş ve Barış'ın tarihsel doğruluğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın metodolojik araştırması çerçevesinde Tolstoy'un tarihsel kaynak olarak esas aldığı Mihaylovski-Danilevski, Bogdanoviç, Thiers gibi çeşitli tarihçilerin kaynakları ve dönemin anı, mektup, raporlarından edindiği bilgiler ışığında tarihsel-kurmaca karşılaştırması yapılarak romanın tarihsel doğruluğu ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu bulgular sonucunda Tolstoy'un eserinde ele aldığı tarihsel olay ve kişileri gerçeklere uygun olarak işlediği ve kurmaca hikayesini tarihsel gerçeklerden uzaklaşmadan yazdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Leo Nikolayevich Tolstoy (1828-1910), one of the greatest writers in the history of literature, produced many works in various fields with his realistic art style and truth-seeking spirit. It is not only his literary aspect that makes Tolstoy a great writer; as a heteredox and extraordinary thinker, he pondered and produced works in many fields such as pedagogy, art, history, philosophy, sociology, religion and politics. Among his pedagogical publications, stories, novels, tales and plays, his most famous work is his epic novel War and Peace, which is a literary masterpiece. This work, which for he stated as“a work on which I have laid five years of unceasing and exceptional labor, under the best conditions of life”took its final form in 1873 after 15 different initial versions were written between 1863 and 1868. The aims and purposes of our study are to describe the similarities and differences of Tolstoy's War and Peace with historical facts. Comparing the images of real military leaders and participants in the novel with their historical prototypes; thus, it is aimed to determine the historical accuracy of War and Peace. Within the framework of the methodological research, the historical accuracy of the novel has been tried to be revealed by making a historical-fictional comparison in the light of the sources of various historians such as Mikhaylovski-Danilevsky, Bogdanovich, Thiers, on which Tolstoy based as a historical source, besides and the information obtained from the memoirs, letters and reports of that period. As a result of these evidences, it is concluded that Tolstoy handled historical events and people in his work in accordance with the facts and wrote his fictional story without departing from the historical facts.