İş tatmini, örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti ilişkisi: Un ve unlu mamuller sektöründe bir araştırma
Jjob satisfaction, organizational commitment and intention to leave: A research in the flour and bakery products industry
  1. Tez No: 840650
  2. Yazar: İLKAY TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AYDINTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Hızla değişen ve gelişen dünya düzenine ayak uydurmak, takip etmek ve değişimi uygulamak gitgide zorlaşmıştır. İşletmelerin her alanında yeni kavramlar çıkmakta ya da var olan kavramlar önemini artırmaktadır. Özellikle İş Tatmini, Örgütsel Bağlılık ve İşten Ayrılma Niyeti kavramları bunlardan bir kaçıdır. Unlu mamuller üretimi yapan bir firmanın çalışanlarına demografik özellikleri, iş tatminleri, örgütsel bağlılıkları ve işten ayrılma niyetlerini ölçmeye yönelik anket uygulanmıştır. Araştırma yöntemi olarak betimsel istatistik yöntem seçilmiştir. Anketlerin analizinde SPSS25 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın amacı ise iş tatmini, örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti ilişkisine bakılmış olup daha sonra da demografik özelliklerinin kişilerin iş tatminlerini, örgütsel bağlılıklarını (duygusal bağlılık, devam bağlılığı, normatif bağlılık) ve işten ayrılma niyetlerine göre farklılıkları incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda çalışanların iş tatminleri ve örgütsel bağlılıkları arttıkça işten ayrılma niyetleri azalmaktadır. İş tatminlerini artması ise örgütsel bağlılıklarını artırmıştır. Bu araştırmanın bulgularına göre, ayrıca iş tatminin örgütsel bağlılığın anlamlı bir yordayıcısı olduğu belirlenmiştir. İş tatmini ve devam bağlılığının işten ayrılma niyetinin anlamlı yordayıcıları olduğu belirlenirken duygusal bağlılık ve normatif bağlılığının işten ayrılma niyetini yordamadığı bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Adapting to the rapidly changing and evolving world order, keeping up with it, and implementing change have become increasingly challenging. New concepts are emerging in every area of businesses or existing concepts are gaining importance. Particularly, concepts such as Job Satisfaction, Organizational Commitment, and Turnover Intention are some of them. A survey was conducted on employees of a company engaged in the production of bakery products to measure their demographic characteristics, job satisfaction, organizational commitment, and turnover intentions. Descriptive statistical methods were chosen as the research method. The analysis of the surveys was performed using the SPSS25 package program. The aim of the study was to examine the relationship between job satisfaction, organizational commitment and turnover intention and then to investigate differences in demographic characteristics in terms of individuals' job satisfaction, organizational commitment (emotional commitment, continuance commitment, normative commitment), and turnover intentions. As a result of the study, as employees' job satisfaction and organizational commitment increase, their turnover intentions decrease. An increase in job satisfaction has also increased organizational commitment. According to the findings of this research, job satisfaction is also determined to be a significant predictor of organizational commitment. Job satisfaction and continuance commitment were found to be significant predictors of turnover intention while emotional commitment and normative commitment did not predict turnover intention..