Toplum inşasında medya ve siyaset: 2017 referandumunun analizi
Media and politics in society building: Analysis of the 2017 referendum
- Tez No: 840727
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALHA KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Siyaset ve toplum, sürekli olarak bir devinim halindedir. Siyaset tarafından ötelenen herhangi bir kavram ya da gerçeklik toplum tarafından benimsenmiş ya da değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Bu doğrultuda insanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olan medya, siyaset ve toplum arasındaki devinimde önemli bir araç olmuştur. Medyanın toplumu etkilediği gerçeğinin yanında siyaset kurumunu da denetlediği apaçık ortadadır. Medya faktörü, siyaset ve toplum arasındaki etkileşimi sağlarken, iyi niyetin yanında algı yönetiminin de bir adresi olmuştur. Bu algılar bir yandan toplumu inşa etmekte kullanılırken diğer taraftan toplum tarafından siyaset sahnesine duyulan güvenin de sarsılmasına aracılık etmiştir. Bütün siyasi figürlerin, toplumu inşa ederken kullandığı ifadeler tek tek bireylerin siyasete olan bakış açısını da şekillendirmiştir. Bu çalışmada, 2017 yılında Türkiye'de yaşanan sistem değişikliği sırasında siyasi figürlerin, toplumu nasıl inşa ettikleri araştırılmıştır. Parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçiş aşamasında siyasi figürlerin toplum inşası adına kullandıkları dil incelenmiş, referandum sürecinde hayır destekçilerinin sığ bir görüntü çizdikleri sonucuna varılmıştır. Argüman olarak muhalefetin süreçteki başarısız algı yönetimi seyrini açığa çıkarmaktan yola çıkan çalışmada 20 Ocak 2017-16 Nisan 2017 tarihleri arasında, doğrudan algı yönetimi arzusuna dayanan toplam 157 haber incelenmiş, siyasi figürler sistem değişikliği sırasında yapılan bu haberlerde toplam 14 kategoride vurgu yapmıştır. Bu vurgular, Millet, Terör, Demokrasi, Sistem, Otoriterleşme, Beka, Milliyetçilik, Güç, İstikrar, Birleştiricilik, Ekonomi, Tehdit, Sadece Evet ve Sadece Hayır vurgularıdır. Bu vurgular arasında sistem değişikliğinden yana olan cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi savunucuları, Millet, Terör, Sistem ve Güç kategorileriyle ön plana çıkarken parlamenter sistemden yana olan hayır savunucuları ise Otoriterleşme, Tehdit ve Sadece Hayır vurgularıyla mesajlarını iletmiştir. Algısal açıdan incelendiğinde evet savunucuları çoğunlukla hayırcıları terörist olmakla suçlamış, yeni sistemin Türkiye'yi daha da güçlendireceğine vurgu yaparak seçmenin oy rengini değiştirmeyi amaçlamışlardır. Hayır savunucuları ise otoriterleşmeye dikkat çekmiş, bu tehlikeye karşı halka uyarılarda bulunmuş ve seçmenin kararını değiştirmek için tehdit yoluna başvurmuşlardır. Gerek sistem değişikliğinden yana olan cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi savunucuları gerekse mevcut parlamenter sistemden yana olan hayır savunucuları olsun, her iki kanat da toplumu ikna etmek için çaba sarf etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Politics and society are constantly in motion. Any concept or reality that has been postponed by politics has been adopted or evaluated by the society. In this direction, the media, which has a history as old as the history of humanity, has been an important tool in the movement between politics and society. It is obvious that the media controls the political establishment as well as the fact that it affects the society. While the media factor provides the interaction between politics and society, it has also become an address for perception management as well as goodwill. While these perceptions were used to build the society on the one hand, on the other hand, they also mediated the distrust of the society in the political scene. The expressions used by all political figures while constructing the society have also shaped the perspective of individual individuals towards politics. In this study, it was investigated how political figures built the society during the system change in Turkey in 2017. The language used by political figures in the name of social engineering during the transition from the parliamentary system to the Presidential Government System was examined, and it was concluded that the supporters of charities drew a shallow image during the referendum process. In the study, which sets out to reveal the unsuccessful perception management course of the opposition in the process as an argument, a total of 157 news based on the desire for direct perception management between 20 January 2017 and 16 April 2017 were examined, and political figures emphasized in 14 categories in these news made during the system change. These emphases are Nation, Terror, Democracy, System, Authoritarianism, Survival, Nationalism, Power, Stability, Unity, Economy, Threat, Only Yes and Only No. Among these emphases, the proponents of the presidential government system, who are in favor of system change, came to the fore with the categories of Nation, Terror, System and Power, while the advocates of charity, who were in favor of the parliamentary system, conveyed their messages with the emphasis on Authoritarianism, Threats and Just No. When examined from a perceptual point of view, yes advocates mostly accused the charities of being terrorists and aimed to change the vote color of the electorate by emphasizing that the new system would strengthen Turkey even more. The advocates of charity, on the other hand, drew attention to authoritarianism, warned the public against this danger, and resorted to threats to change the decision of the electorate. Both wings have made an effort to persuade the public, whether they are advocates of the presidential government system, who are in favor of system change, or philanthropists who are in favor of the current parliamentary system.