Ortaokul öğrencilerinin vatandaşlık ve vatanseverlik algılarının incelenmesi
Examination of secondary school students' perceptions of citizenship and patriotism
- Tez No: 840736
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Vatandaşlık, bireyin bir devlete olan bağlılığını ortaya koyar ve bu devlete karşı hukuki statüsünü belirler. Bu bağlılık, sevgi ve saygı kavramları ile bütünleştiğinde ise şüphesiz hem devlet hem de vatandaş için kuşaktan kuşağa aktarıma verilen önemi ön plana çıkaracaktır. Bu dinamizmi korumak başlıca amaç haline gelecektir. Dolayısıyla bu aktarımı devletlerce belirlenen eğitim programları aracılığıyla istendik yönde gerçekleştirebilmek büyük önem taşıyacaktır. Bu çalışma, resmi bir ortaokulun 5. 6. 7 ve 8. Sınıf seviyesinden toplam 140 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Mevcut vatandaşlık ve vatanseverlik algılarını ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda vatandaşlık algısı ölçeği (VAÖ) uygulanmış, ölçek ile elde edilmiş veriler SPSS (Statistical Package For Social Sciences) 26 programına kaydedilerek analiz edilmiştir. Verilerin analizinde ilk olarak hangi testlerin (parametrik/nonparametrik testler) uygulanacağına karar vermek için karşılanması gereken varsayımlar test edilmiştir. Dağılımın normalliğine karar vermek için Kolmogorov-Smirnov testinden yararlanılmıştır. Tek yönlü Varyans (Oneway ANOVA) analizi ve farkın kaynağının belirlenmesi için Post-hoc analizi, varyanslarının homojen bulunduğu durumlarda Bonferroni testi, homojen bulunmadığı durumlarda Tamhane's testleri kullanılmıştır. Varyansın homojenliğini belirlemek için Levene istatistiği kullanılmış varyansların homojen olup olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmada nitel verilerin elde edilmesi amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Öğrencilerden elde edilen görüşme verileri içerik analizine tabi tutulmuştur. Veriler, NVIVO programına aktarılmış ve frekans sayma işlemi sonucunda tek tek kodlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Citizenship is a political factor that establishes a person's legal standing with respect to a state and indicates his or her commitment to that state. This commitment will surely highlight the value placed on transmission from generation to generation for both the state and the citizen when combined with the ideas of love and respect. The major objective will be to maintain this dynamism. Therefore, achieving this transfer in the appropriate direction through educational programs chosen by the states will be crucial. A total of 140 students from a public secondary school in the fifth, sixth, seventh, and eighth grades participated in this study. It was done to find out how people currently understand citizenship and patriotism. The citizenship perception scale (VA) was used in this context, The scale's data were analyzed by saving them to the computer's SPSS (Statistical Package For Social Sciences) 26 application. To determine which tests (parametric/nonparametric tests), the assumptions that had to be true were first checked before the data analysis. The distribution's normality was determined using the Kolmogorov-Smirnov test. To identify the cause of the variation, one-way ANOVA analysis and post-hoc analysis were employed. When it was determined that the variances were homogeneous, the Bonferroni test was applied, while Tamhane's tests were utilized when they were not. It was assessed whether the variances were homogeneous by using Levene statistics to assess the homogeneity of the variance. The research used a semi-structured interview form to collect qualitative data on the fifth, sixth, seventh, and eighth. The content analysis of the interview data collected from the students was performed. Following the frequency counting procedure, the data were transmitted to the NVIVO computer and individually coded.