Modern davul setlerinde kullanılan derilerin yapısal özelliklerinin tını üzerindeki etkisi
The effects of structural properties of drumheads used in modern drum sets on timbre
- Tez No: 840738
- Danışmanlar: PROF. DR. ARDA EDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, modern davul setlerinde kullanılan derilerin yapısal ve tınısal özelliklerinin nicel ve nitel olarak analizini kapsamaktadır. Araştırma, derilerin tını üzerindeki etkisini görselleştirmek ve yapısal özelliklerini detaylandırmak amacıyla hem tınısal analizler hem de yapısal analizler olmak üzere iki ana bölümde düzenlenmiştir. Tınısal analizler için Zaman-Frekans Dönüşümü (STFT) ve Welch yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemler sayesinde, derilerin temel tınısal yapısı ve doğuşkan frekans aralıkları grafiksel olarak karşılaştırılmıştır. Analizlerin çevresel etkilerden arındırılması için Yıldız Teknik Üniversitesi Ses Kayıt stüdyosunda profesyonel kayıtlar alınmıştır. Ses örnekleri, belirlenmiş akustik standartlara göre düzenlenmiş, STFT ve Welch metodu analizlerine tabi tutulmuştur. Yapısal analizlerde ise Fourier Dönüşümlü Kızılötesi (FTIR) Spektroskopisi, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve İndüktif Eşleşmiş Plazma Kütle Spektrometresi (ICP-MS) yöntemleri kullanılmıştır. FTIR ile derilerin kimyasal bileşenleri, SEM ile yüzey morfolojileri, ICP-MS ile de elementel yapıları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Analiz sonuçları, tını üzerindeki yapısal etkileri anlamak için gruplandırılarak karşılaştırılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde, deri tansiyon metresi ve dijital davul akort cihazı gibi özel aletler kullanılarak değişkenler sınırlandırılmış, tüm örnekler standardize edilmiş ve ses analizleri için yüksek çözünürlüklü kayıtlar alınmıştır. Böylece, davul derilerinin tını üzerindeki etkileri, bilimsel yöntemlerle objektif ve tekrarlanabilir bir şekilde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study encompasses a quantitative and qualitative analysis of the structural and tonal characteristics of drumheads used in modern drum sets. The research is organized into two main sections: tonal analyses and structural analyses, aiming to visualize the effects of the drumheads on timbre and detail their structural properties. For tonal analyses, the Short-Time Fourier Transform (STFT) and the Welch method have been employed. These methods facilitated a graphical comparison of the fundamental tonal structure and emergent frequency ranges of the drumheads. To ensure the analyses were free from environmental influences, professional recordings were made in the Sound Recording Studio at Yıldız Technical University. The sound samples were arranged according to predetermined acoustic standards and subjected to STFT and Welch method analyses. In the structural analyses, Fourier Transform Infrared (FTIR) Spectroscopy, Scanning Electron Microscopy (SEM), and Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry (ICP-MS) methods were utilized. FTIR was used to examine the chemical components of the drumheads, SEM to investigate their surface morphologies, and ICP-MS to analyze their elemental structures in detail. The results of these analyses were grouped and compared to understand the structural effects on timbre. During the data collection phase of the research, specialized tools such as a drumhead tension meter and a digital drum tuning device were used to limit variables, standardize all samples, and obtain high-resolution recordings for sound analyses. Consequently, the effects of drumheads on timbre were analyzed in an objective and repeatable manner using scientific methods.