Kültür endüstrisinin sanattaki temsili
Representation of the culture industry in art
  1. Tez No: 840739
  2. Yazar: YAĞMUR KEVSER BARUTÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Medyanın ereği kendinde olan yaklaşımları, günümüz toplumunun şekillenmesindeki en belirleyici olgulardan birisidir. Toplumsal kültürü besleyen tüm kanalları, tek tipleştirme yolunda olan evrensel kültür, medya unsurlarının kitleleri yozlaştırdığının sığ bir temsili olarak biçimlenmektedir. Kültürel yabancılaşmanın mihenk taşlarını atan medya ile bireyler, tüketim nesneleri ile özdeşleştirilip; toplumsal kültür pasifize edilmektedir. Tek tipleşen toplum yaratmada, medyanın propaganda içeren söylemleriyle birlikte bireyler iktidar düşüncenin belirlediği biçimde şekil almaya başlamaktadır. Yazılı basın, dijital alan ve pek çok erişim alanına sahip olan medya araçlarıyla dayatılmaya çalışılan fikirler, kitlelere hızla nüfuz etmektedir. ''Gökalp'a göre kültür, millidir ve bu bakımdan kültüre ''milli kültür'' veya ''hars'' adını vermektedir. Ona göre kültür milli olduğu halde medeniyet beynelmileldir. Medeniyet birçok milletin sosyal hayatlarının ortak bir bütünüdür[1]'' (Aktaran: Şahin,2011:246). Medeniyet kavramı kapitalist sistemle birlikte evrensel kültüre ve modernite ile birlikte kültür endüstrisine dönüşmektedir. Kapitalist sistemin oluşturduğu kültür endüstrisi, kültürel değişimin ve gelişimin doğal sürecini ani bir dayatma ile ortadan kaldırıp, kitle iletişim araçları ve pazarlama teknikleri ile bireyleri etkilemektedir. Bu çalışmada medyanın kültür üzerindeki etkileri incelenecektir. Yine araştırmada sistematik biçimde tüketim alışkanlıkları ve yaşam biçimleri üzerinde tahakküm kurduğu düşünülen endüstri ile birlikte, tahrip olan şeyleşmiş bilince sahip bireylerin, otonomisinin kırılması üzerinde durulacaktır. Sanayinin gelişimi ile değişen kültürel öğeler sanatsal faaliyetler çerçevesinde ele alınacaktır. Tüketim kültürü ile birlikte bireylerin özgür tercihleri ve kolektif yapının tahribatına neden olan kültür endüstrisinin argümanları incelenecektir. Adorno'nun kültür endüstrisi kavramının günümüzdeki etki alanları çerçevesinde incelenmesi çeşitli sanatçılar ve bireysel çalışmalar üzerinden ele alınacaktır. Bu araştırma, literatür tarama modeline göre oluşturulmuştur. Basılı ve dijital yayın organları, alan ile tezler ve makaleler taranmıştır. Bu kavramlar üzerinden kültür-medya ilişkisinin dinamiklerini ele alan bireysel üretim süreci ile genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The approach of the media, which has its own purpose, is one of the most decisive facts in the shaping of today's society. Universal culture, which takes the place of social culture, is shaped as a shallow representation of media elements corrupting the masses. With the media, which throws the cornerstones of cultural alienation, individuals are identified with consumption objects and social culture is pacified. In the creation of a uniformed society, individuals begin to take shape in the way determined by the ruling thought, together with the propaganda discourses of the media. The idea, which is imposed by the print media, digital space and media tools that have many areas of access, quickly penetrates the masses.“According to Gökalp, culture is national and in this respect he calls culture ”national culture“ or ”hars“. According to him, although culture is national, civilization is international. Civilization is a common whole of the social lives of many nations”(Cited by: Şahin, 2011: 246). The concept of civilization turns into a universal culture with the capitalist system and a culture industry with modernity. The culture industry created by the capitalist system abolishes the natural process of cultural change and development with a sudden imposition and corrupts societies with mass media and marketing techniques.In this study, the effects of media on culture will be examined. Cultural elements that change with the development of industry will be discussed within the framework of artistic activities. Along with the consumption culture, the free choices of individuals and the arguments of the culture industry, which cause the destruction of the collective structure, will be defended by the analysis of artists and works. As a research method, it will be studied by making a literature review.