The representation of women in American animated feature films
Uzun metrajlı Amerikan animasyon filmlerinde kadın temsili
  1. Tez No: 754537
  2. Yazar: ECE ARIHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY ULUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema ve Medya Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu doktora tezi Amerikan animasyon filmlerindeki kadın temsilini incelemektedir. Animasyon genellikle çocuklara yönelik ve masum bir alan olarak görüldüğü için animasyon filmleri film teorisyenleri ve eleştirmenleri tarafından çoğunlukla göz ardı edilmiştir. Ancak animasyon filmlerinin hem çocukların hem de çocukların toplum ve kültür hakkındaki fikir ve inançlarının gelişimi üzerindeki etkisi dikkate alındığında bu filmlerin incelenmesi ve analiz edilmesi gerektiği açıkça görülmektedir. Bu tezin amacı, Amerikan animasyon endüstrisinin kadın karakterler üzerinden verdiği mesajları ve işlediği değer yargılarını araştırmaktır. Tez için kapsamlı bir teorik temel oluşturmak adına feminist ve queer teorinin öne çıkan kavramları olan toplumsal cinsiyet ve cinsel kimlik tezde derinlemesine ele alınmıştır. Sonrasında 2000 ve 2020 yılları arasında Amerika'da her yıl en yüksek hasılat yapan ilk beş animasyon filmi nitel içerik analizi kullanılarak incelenmiş ve kadın temsilinin zaman içindeki değişimleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the representation of women in American animated feature films. Because animation has been widely considered as an innocent medium targeted toward children, animated films have been mostly overlooked by film theorists and critics. However, when the immense impact animated films have on children and the development of their ideas and beliefs about society and culture are taken into account, the need to study and analyze animated films becomes clear. Hence, this thesis aims to investigate the ideas and values circulated by the American animation industry regarding the portrayal of the animated female form. The fundamental concepts of feminist and queer theory, including gender and sexuality, are inquired in-depth to provide a solid theoretical foundation. Afterward, qualitative content analysis is used to examine the top five domestically highest-grossing animated films from each year between 2000-2020 to reveal whether the stereotypical representations of women change over time.