İş sağlığı ve güvenliğinde maske kullanımının çalışma psikolojisi ve iletişime etkisi: Akademisyenler üzerine bir araştırma
The effect of the use of masks in occupational health and safety on work psychology and communication: A research on academics
  1. Tez No: 840780
  2. Yazar: MUSTAFA BÖÇKÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE KAŞARCI HAKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Health, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Covid-19 salgını ile beraber kullanımı zorunlu olan kişisel koruyucu donanım olarak kullanılan maskeler günlük yaşantımızı, iş hayatımızı oldukça zorladığı gözlemlenmiştir. Yapılan taramalara istinaden, daha önce yapılan çalışmalarda maskenin iletişim üzerindeki etkisi hakkında genel iletişim aksaklıklarına neden olduğu konusuna değinilmiştir. Örneğin maske kullanımının iletişimde algılama konusunda etkisinin olduğunu ortaya koyulmuş veyahut Covid-19 pandemi sürecinde maske kullanımının kişilerin maske kullanımında yaşadıkları problemleri ortaya koyan birden çok çalışma yapılırken, maske kullanımının iş sağlığı ve güvenliği açısından ne gibi dezavantajları olduğu belli alanlarda yapılan çalışmalarla sınırlı kalmıştır. Bu çalışma ile maske kullanımının çalışma psikolojisi ve iletişime etkisi iş sağlığı ve güvenliği açısından ele alınarak incelenmiş olup, online anket yöntemi uygulanarak, katılımcı değerlendirme formunda kişinin demografik bilgileri sorgulanmış (yaş, cinsiyet, meslek, mesleki tecrübe) ardından ses ile ilgili şikayetinin olup olmadığı, var ise nelerin olduğu belirlenmiştir. Beck anksiyete ölçeği kullanılarak kişinin ses kaynaklı ne kadar rahatsız olduğu 21 madde ile ölçülmüştür. Daha sonra maskeli ve maskesiz olma durumu iletişime ne kadar etkili olduğunu 6 madde ile sorgulanmıştır. Ses yorgunluğu ölçeği kullanılarak ses problemleriyle birlikte görülen belirtilerin ne sıklıkla yaşandığı ölçülüp, Power analizi sonucu örneklem grubunun 305 Öğretim Görevlisi ve Öğretim Üyelerine sorulmuştur. Değerlendirmeler yapıldığında maskeliyken konuşma anlaşılırlığı, işitsel algı ve konuşurken nefes kontrolünü sağlayabilme becerilerine verdikleri puanlar anlamlı olarak daha düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Ses Yorgunluk Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçek puanlarına göre değerlendirme yapıldığında Ses Yorgunluk Ölçeği tüm alt ölçek puanlarında ve Beck Anksiyete Ölçek toplam puanı arasında ciddi bir fark olduğu gözlenmiştir. Maske takmanın ses oluşturma sırasında negatif etki yarattığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been observed that masks used as personal protective equipment, which are mandatory to be used with the Covid-19 epidemic, have made our daily and business lives very difficult. Based on the scans, previous studies have mentioned the effect of the mask on communication, causing general communication disruptions. For example, while multiple studies have been conducted to show that the use of masks has an effect on perception in communication or to reveal the problems people experience in using masks during the Covid-19 pandemic, the disadvantages of mask use in terms of occupational health and safety have been limited to studies conducted in certain areas. In this study, the effect of the mask on communication was examined in terms of occupational health and safety. By applying the online survey method, the demographic information of the person was questioned in the participant evaluation form (age, gender, profession, professional experience) and then whether he/she had any complaints about sound and, if so, what they were. has been determined. Using the Beck Anxiety Scale, how disturbed the person was by sound was measured with 21 items. Then, how effective being with or without a mask is on communication was questioned with 6 items. Using the voice fatigue scale, it was measured how often the symptoms associated with voice problems were experienced, and the results of the Power analysis were asked to 305 Lecturers and Lecturers of the sample group. When the evaluations were made, it was revealed that the scores they gave for speech intelligibility, auditory perception and breathing control skills while wearing a mask were significantly lower. When evaluated according to the Voice Fatigue Scale and Beck Anxiety Scale scores, it was observed that there was a significant difference between all Voice Fatigue Scale subscale scores and the Beck Anxiety Scale total score. It has been revealed that wearing a mask has a negative effect on voice creation.