Düzce ili akıllı şehir uygulamaları üzerine bir araştırma
A research on smart city applications in Düzce
  1. Tez No: 840784
  2. Yazar: AHMET ÖZUSTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER MESCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kamu Yönetimi, İşletme, Science and Technology, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma, Düzce ilindeki akıllı şehir uygulamalarının durumunu incelemeyi ve yerel halkın bu uygulamalara yönelik algısını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Akıllı şehir uygulamaları, kaynakların etkin kullanımını, stratejik şehir yönetimini, paydaş katılımını, iletişimi, inovasyon ekosistemini ve yaşam kalitesini artırmayı hedeflemektedir. Bu çalışma, akıllı şehir uygulamalarının sadece kurumsal değil, aynı zamanda vatandaş odaklı olmasını vurgulamaktadır. Çalışma, karma yöntem araştırması kullanarak nicel ve nitel verileri bir araya getirmiştir. Nicel veriler, Düzce il merkezinde yaşayan vatandaşlar arasında çevrimiçi anketlerle toplanmıştır. Nitel veriler ise, Düzce şehrinin akıllı şehir stratejilerine ve uygulamalarına ilişkin yapılandırılmış görüşmelerle elde edilmiştir. Araştırma sonuçları, Düzce ilindeki akıllı şehir algısını ve beklentilerini değerlendirmiştir. Katılımcıların çoğunluğu uzun süredir Düzce'de yaşamakta, yaş grupları geniş bir yelpazede dağılmıştır. Katılımcılar arasında cinsiyet dağılımı dengelidir. Akıllı cihaz kullanımı, özellikle akıllı telefonlar, televizyonlar ve ev aletlerinde yaygındır, ancak akıllı ulaşım araçlarına olan ilgi düşüktür. Katılımcılar, sosyal medya kullanımı konusunda aktif olduklarını ve bu platformları kurumları takip etmek için kullandıklarını belirtmişlerdir. Düzce'ye özel mobil uygulamalar arasında Düzce Üniversitesi ve Kent Kart uygulaması öne çıkmaktadır. Katılımcılar, Düzce'nin yeşil ve sürdürülebilir bir şehir olması gerektiğini vurgulamışlar ve hava kirliliği gibi çevresel sorunların önemli olduğunu belirtmişlerdir. Araştırma, akıllı şehir uygulamalarının altı bileşenini ele almıştır: yönetişim, çevre, hareketlilik, ekonomi, yaşam ve insan. Katılımcılar, bu bileşenler arasında özellikle hareketlilik, bilgi ve iletişim teknolojileri ile yaşam kalitesini öne çıkarmışlardır. Yine, afetlerle başa çıkmak için hazırlığın yeterli olduğu belirtilmiştir, ancak kentsel dönüşüm çalışmaları ve enerji verimliliği konularında eksiklikler bulunmaktadır. Sonuçlar, Düzce'nin güvenliği, afet yönetimi ve coğrafyasının memnuniyetle karşılandığını, ancak ekonomi, yenilenebilir enerji ve altyapı alanlarında daha fazla çaba gerektiğini göstermektedir. Görüşmeler, Düzce'deki mevcut akıllı şehir uygulamalarını ayrıntılı bir şekilde ele almıştır. Bu uygulamalar yönetişim, çevre, hareketlilik, ekonomi, yaşam ve insan boyutlarında çeşitlilik göstermektedir. Sonuç olarak bu çalışma, Düzce ilindeki akıllı şehir uygulamalarını ve vatandaşların algısını incelemiş ve gelecekteki projeler için rehberlik sağlamayı amaçlamıştır. Akıllı şehir uygulamalarının vatandaş odaklı olması ve yerel halkın beklentilerine cevap vermesi önemli bir vurgu olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, akademik ve uygulamaya dönük öneriler sunarak Düzce Belediyesi ve diğer ilgili paydaşlara katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the status of smart city applications in the province of Düzce and assess the local community's perception of these applications. Smart city applications are designed to enhance the efficient use of resources, strategic urban management, stakeholder participation, communication, innovation ecosystem, and quality of life. This study emphasizes that smart city applications should not only be institutionally driven but also citizen-centric. The study employs a mixed-method research approach to integrate quantitative and qualitative data. Quantitative data are collected through online surveys among residents of the city center of Düzce. Qualitative data are obtained through structured interviews regarding Düzce's smart city strategies and implementations. The research findings evaluate the perception and expectations of smart cities in Düzce province. The participants represent a diverse range of age groups, with a balanced gender distribution and a majority of long-term residents in Düzce. The use of smart devices, especially smartphones, televisions, and home appliances, is widespread, but interest in smart transportation vehicles is low. Participants indicated active use of social media, primarily for following institutions. Among mobile applications specific to Düzce, Düzce University and the Kent Kart application stand out. Participants emphasized the need for Düzce to become a green and sustainable city, highlighting the importance of environmental issues such as air pollution. The research addresses six components of smart city applications: governance, environment, mobility, economy, life, and people. Participants particularly emphasized mobility, information and communication technologies, and quality of life among these components. Adequacy in disaster preparedness was mentioned, but shortcomings were identified in urban transformation efforts and energy efficiency. The results indicate that safety, disaster management, and geography are well-received aspects of Düzce. However, more effort is required in the areas of economy, renewable energy, and infrastructure. The interviews provide a detailed overview of existing smart city applications in Düzce. These applications exhibit diversity across the dimensions of governance, environment, mobility, economy, life, and people. In conclusion, this study has examined smart city applications in the province of Düzce and the perception of its citizens, aiming to provide guidance for future projects. The importance of citizen-centric smart city applications that respond to the expectations of the local community has emerged as a significant emphasis. This research aims to contribute to Düzce Municipality and other relevant stakeholders by offering academic and practical recommendations.