Belediyelerde halkla ilişkiler ve halka dönük yönetim modeli oluşturma
  1. Tez No: 84082
  2. Yazar: VEYSEL GÖKÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
IV ÖZET Belediyelerde Halkla ilişkiler, kentlilerle gerçekleştirilen kesintisiz bir iletişim sürecidir. Halkla ilişkiler, doğrudan ilişkide bulunduğu kentliye hizmetin tanıtılması, eleştiri ve önerilerin alınması, yeni projelerin hazırlanması sürecini ve bu süreci uygulamaya aktarmayı hedeflemektedir. Bu amaçla bir yandan halkın istediği Belediyeyi, yani“halkın belediyesini”, diğer yandan“belediyeden yana olan, belediyeyi destekleyen kent kamuoyunu”oluşturarak, Belediyelerdeki halkla ilişkiler modelinin değişik bir versiyonunu oluşturmaktadır. Türk Kamu Yönetiminin toplumdaki olumsuz imajı, görüntüsü, halkla ilişkiler çalışmalarının temelini oluşturan güven benimseme, sevgi, sempati duyguları ve destek sağlama açısından hiç de uygun olmayan bir zemin oluşturmakladır. Bu nedenle bu tür bir genel olumsuz toplumsal yargı niteliğindeki belediye görüntüsünün, halkla ilişkilerin önemli sorunlarından birisi olduğunun kabul edilmesi gerekir. Belediyelerdeki Halkla ilişkiler biriminin; halkla ilişkiler tekniği ve yönetimleri ile mevcut yöntem ve uygulamalardan uzak yeni anlayış ve yeni model yöntemiyle kendisini halkın hizmetinde gören, halkla bütünleşmiş, halka karşı saygılı, duyarlı ve sorumlu, katılımcı, halkın belediyesini oluşturarak gayreti ve çabası içerisinde bir bürokrasi oluşturma amacına yönelinmiş ve yeniden yorumlanmıştır. Bu yorumlama belediyelerin halkla ilişkiler açısından, yönetim sistemimizin en önemli konularından birisini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Public relation at Municibilities is the duration and timing of continued realisition among the people living in cities. The aim of targeting of Public Relation is to introduce directly, to realize and try to obtain people's opinion, to prepare some projects and to extend those all together into practise. In other word, in order to construct the municibility for Public, which people want taking public poll that it should introduce a new model for the Public Relation. The impressions of official Administration causes some unwanting and undesirable effects on Public Relation's interest, sympathical feelings come out as negative results which are wanted. For this reason, it is necessary to admit as an important subject of Public Relation's problems. The unit of Public Relation at municibilities should reorganize itself with a new understanding and construction model, which should carry itself into the service of people. This new municibility has to consider itself as a part of public, and respectful to it. So we may see as the last point, municibilities are put in a new place which is very important commentment.