Ülseratif kolit hastalarında barsak biyopsi materyallerinde immunglobulin G4-pozitif plazma hücrelerinin tespiti ve hastalık aktivitesi için duyarlığının ve özgüllüğünün araştırılması
Determination of immunglobulin G4-positive plasma cells in bowel biopsy materials of patients with ulserative colitis and evaluation of sensitivity and specifity for disease activity
- Tez No: 840863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ERSİL SOYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Amaç: İmmunglobulin G4 (İgG4)-pozitif plazma hücreleri ÜK olgularının bir kısmında kolon mukozasında saptanmasına rağmen kitle benzeri lezyonlar, yoğun fibrozis ve obliteratif flebit saptanmadığı için İgG4 ilişkili hastalık tanısı konulamamaktadır. Bu çalışmada barsak biyopsi materyallerinde İgG4-pozitif plazma hücrelerinin ÜK'lı hastaların cinsiyetine, yaş gruplarına, hastalık lokalizasyonuna ve hastalık aktivitesine etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmamız, 2010-2012 yılları arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Gastroenteroloji Kliniğinde patolojik tanısı mevcut ÜK olgularının retrospektif taranmasıyla yapıldı. İleum-kolon seviyesinden alınan biyopsi materyallerinde immunperoksidaz yöntemiyle boyaması yapılarak İgG4 varlığı tarandı. Boyama sonrası en yüksek pozitifliğin görüldüğü beş ardışık alan değerlendirilerek bu alanlardaki İgG4-pozitif plazma hücrelerinin ortalaması geçerli hücre sayısı olarak kabul edildi. Hastalar İgG4-pozitif plazma hücrelerinin yoğunluğuna göre gruplandırıldı. Bulgular: Ortalama yaşı 44.14±14.27 yıl olan toplam 110 hasta (70'i erkek, 40'ı kadın) çalışmaya dahil edildi. Erkeklerde yaş ortalaması kadınlara göre anlamlı olarak daha yüksekti (p= 0.04) İgG4-pozitif plazma hücreleri erkeklerde daha fazlaydı (p= 0.035). İgG4-pozitif plazma hücreleri yoğunluğu ile hastalık aktivite indekslerinin karşılaştırılmasında ise anlamlı farklılık saptanmadı (p= 0.902). Hastalık aktivitesi açısından plazma hücre varlığının ve sayısının anlamlı bir duyarlık ve özgüllüğe sahip olmadığı (p= 0.086) saptandı. Sonuç: İgG4-ilişkili hastalık öyküsü olmayan ÜK olgularımızın %21.8'inde patolojik düzeyde anlamlı kabul edilen İgG4-pozitif plazma hücre infiltrasyonu mevcuttu. İgG4'ün hastalık aktivitesi üzerine bir etkisini saptamadık.
Özet (Çeviri)
Aim: Although immunoglobulin G4 (IgG4)-positive plasma cells are detected in the colon mucosa in some of ulserative colitis (UC) cases, mass-like lesions, dense fibrosis and obliterative phlebitis were not detected; therefore, IgG4-related disease cannot be diagnosed. In this study, we aimed to investigate the effect of IgG4-positive plasma cells in patients with UC according to gender, age groups, disease localization, and disease activity. Methods: Our study was performed retrospectively at the Gastroenterology Clinic of Izmir Katip Çelebi University between 2010 and 2012. We reviwed patients with UC having pathological diagnosis. The presence of IgG4 was screened in biopsy materials taken from the ileum-colon level using the immunoperoxidase method. Five consecutive areas with the highest positivity after staining were evaluated, and the average of IgG4-positive plasma cells in these areas was accepted as the valid cell number. Patients were grouped according to the density of IgG4-positive plasma cells. Results: We included a total of 110 patients (70 male, 40 female) with a mean age of 44.14±14.27 years. The average age of men was significantly higher than that of women (p= 0.04). IgG4-positive plasma cells was more common in men (p= 0.035). We didn't find any difference between the density of IgG4-positive plasma cells and disease activity (p= 0.902). Presence and number of plasma cells did not have a significant sensitivity or specificity in terms of disease activity (p= 0.086). Conclusion: 21.8% of our cases showed pathologically significant IgG4-positive plasma cell infiltration. We didn't detect any effect of IgG4 on disease activity.