DRH antenlerin ışıma diagramlarının üç boyutlu analizi
- Tez No: 84090
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. MURAT ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
/¦¦“¦.¦ - IV”I" ¦'¦¦' ÖZET Bu çalışmada, anten desenlerinin iki ve üç boyutlu olarak analizleri yapılmıştır. Test işleminden önce uygulanması gereken metotlar araştırılmış ve en iyi metod bulunduktan sonra ölçme için imal edilen bir anten platformu üzerine devre yerleştirilmiştir. Pozisyoner üzerinde bulunan DRH antenin ölçümleri yapılarak network analyzer cihazından elde edilen veriler bir grafik ara yüz programında işlenmiştir. Programlamanın çalıştığını gözlemleyebilmek için teorik sonuçlar kullanılmıştır. Deney yoluyla edinilen sonuçlarla teorik olarak elde edilen sonuçların karşılaştırılması amacıyla öncelikle teorik sonuçların görüntülenmesi işlemi yapılmıştır Elde edilen test verilerin ilk olarak iki daha sonra ise üç boyutlu olarak grafik ara - yüz programlama yoluyla görüntülenmesi sağlanmıştır. Üç boyutlu grafik sonuçlarının doğruluğunun tespiti maksadıyla bu test programlama sonuçları teorik üç boyutlu grafik sonuçlarla karşılaştırılmış ve doğru sonuçlara varıldığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, two and three dimensional analysis of antenna patterns were made. Before testing, the choosing applicable methods were investigated and after the best method, the circuit was placed on an antenna platform which was produced for measurement. The measurements of the DRH antenna on the positioner were made and the data gothered were processed by a grapfical interfece program. In order to verify that the program was working correctly, theorical results were used. The compare test results and theoretical values, first theorical results were displayed using the program. The test results were firstly displayed in two dimension and then in three dimension. To verify the correctness of the three dimensional test results, the grapfics were compared with that of the theorical values and it was seen that the resulting graphics was correct.