Beyin tümörlerinde glimfatik sistem değerlendirilmesi
  1. Tez No: 840917
  2. Yazar: EMİN ÇAĞIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EREN SEÇEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Onkoloji, Neurosurgery, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, beyin tümörlerinde peritümöral ödem (PTÖH),tümör özellikleri ve görüntüleme parametreleri dahil olmak üzere çeşitli faktörler arasındaki ilişkileri, özellikle glimfatik fonksiyona odaklanarak araştırmaktır. Çalışma ayrıca bu ilişkilerin WHO Merkezi Sinir Sistemi Tümör Sınıflandırması 2021 kılavuzuna göre tümör derecesi sınıflandırması üzerindeki etkilerini de değerlendirmiştir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya, preoperatif manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yapılan histopatoloji ile doğrulanmış beyin tümörü olan 71 hasta dahil edildi. Hastalar DSÖ kılavuzlarına göre düşük dereceli ve yüksek dereceli tümör grupları olarak sınıflandırıldı. Hastaların klinik özellikleri, histopatolojik verileri, MRG bulguları (tümör ADC, Tümör rCBV, FA, PTÖH, PTÖH/Tümör hacmi vb.) ve glimfatik sistem fonksiyonu değerlendirmesi için ALPS indeksi hesaplandı. Bulgular: Çalışma, ortalama yaşı 55,8±15,4 yıl olan 39 kadın ve 32 erkek olmak üzere 71 hastadan oluşan bir kohortu kapsadı. Patolojik olarak 30 hastaya düşük dereceli tümör tanısı konurken, 41 hastada yüksek dereceli tümör saptandı. Hastaların çoğunda tek bir tümör kitlesi (66 hasta) mevcuttu. Anatomik yerleşim olarak tümörler frontal bölgede (27 hasta), parietal bölgede (22 hasta), oksipital bölgede (10 hasta) ve temporal bölgede (25 hasta) görüldü. Düşük ve yüksek dereceli tümör grupları arasında cinsiyet ve yaş açısından anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Yüksek dereceli tümörler ayrıca tümör ADC, tümör FA ve tümör rCBV oranında yüksek değerler sergilemiştir. Buna karşılık, ALPS İndeksi yüksek dereceli grupta daha düşüktü. Daha ileri analizler, hem düşük hem de yüksek dereceli gruplarda ALPS İndeksi ile peritümöral ödem hacmi, PTÖH/Tümör Hacmi, tümör ADC'si ve tümör rCBV oranı arasında negatif korelasyonlar olduğunu ortaya koymuştur. Sonuçlar: Bu çalışma beyin tümörlerinde tümör özellikleri, PTÖH ve görüntüleme parametreleri arasındaki karmaşık ilişkileri ortaya koymuştur. Bu bulgular PTÖH, tümör ADC değerleri ve glimfatik fonksiyonun tümör derecesi ile yakından ilişkili olduğunu göstermektedir. Çalışma, beyin tümörü biyolojisinin anlaşılması ve tedavi kararlarının yönlendirilmesinde bu ilişkilerin potansiyel klinik önemini vurgulamaktadır. Ancak, bu ilişkileri ve klinik faydalarını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the relationships between various factors, including peritumoral edema (PTE), tumor characteristics and imaging parameters in brain tumors, with a particular focus on glymphatic function. The study also evaluated the impact of these associations on tumor grade classification according to the WHO Central Nervous System Tumor Classification 2021 guidelines. Materials and Methods: The study included 71 patients with histopathology-confirmed brain tumors who underwent preoperative magnetic resonance imaging (MRI). Patients were classified into low-grade and high-grade tumor groups according to WHO guidelines. Clinical characteristics, histopathological data, MRI findings (tumor ADC, tumor rCBV, FA, PBLV, PBLV/tumor volume, etc.) and ALPS index were calculated to assess glymphatic system function. Results: The study included a cohort of 71 patients, 39 women and 32 men, with a mean age of 55,8±15,4 years. Pathologically, 30 patients were diagnosed with low-grade tumors, while 41 patients had high-grade tumors. Most patients had a single tumor mass (66 patients). Anatomically, tumors were located in the frontal region (27 patients), parietal region (22 patients), occipital region (10 patients) and temporal region (25 patients). There were significant differences between low and high grade tumor groups in terms of gender and age. High-grade tumors also exhibited higher values in tumor ADC, tumor FA and tumor rCBV ratio. In contrast, the ALPS Index was lower in the high-grade group. Further analysis revealed negative correlations between ALPS Index and PTE, PTE/Tumor Volume, tumor ADC and tumor rCBV ratio in both low- and high-grade groups. Conclusion: This study revealed complex relationships between tumor characteristics, PTE and imaging parameters in brain tumors. These findings suggest that PTE, tumor ADC values and glymphatic function are closely related to tumor grade. The study highlights the potential clinical importance of these relationships in understanding brain tumor biology and guiding treatment decisions. However, further research is needed to confirm these relationships and their clinical utility.