Özel finans kurumları yönetim ve organizasyonu, sorunlar, çözüm önerileri ve uygulaması
  1. Tez No: 84102
  2. Yazar: YAVUZ ORTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
IV ÖZET Bu tez çalışmasında Özel Finans Kurumlan, yönetim ve organizasyon açısından masaya yatırılmıştır. Yapılan uygulama ile Mevcut ÖFK ların organizasyon şemaları ortaya konmuş zaman zaman önerilerde bulunulmuştur. Çalışma dört ana bölümden meydana gelmiştir. İlk Bölümde; ÖFK'lara gene! bir bakış yapılarak genel kavramların tanımı yapılmış, ÖFK'ların bankalardan farklı ve bankalarla aynı olan özelliklerinin altı çizilmiş, kuruluş şekilleri şartları ile dünyada ve Türkiye de ki tarihi seyri anlatılmıştır. İkinci Bölümde; Organizasyon kavramı ele alınmış, organizasyonla ilgili temel bilgiler verilmiştir. Bu bölümde ayrıca, organizasyon şemaları ve organizasyon el kitapları, bunların yarar ve sakıncaları üzerinde durulmuştur. Üçüncü Bölümde; Organizasyon Yapısının temel ilkeleri ÖFK organizasyonu ile uyumlaştırılarak anlatılmış, zaman zaman örnekler verilerek önerilerde bulunulmuştur. Bu bölümde ayrıca, Özel Finans Kurumlarının Organizasyonları ayrıntılı olarak ele alınarak merkez ve şube organizasyonuna geniş olarak yer verilmiştir. Çalışmamın son bölümünde OFK organizasyonlarının genel yapılarını ortaya koyan ve organizasyonların eksik yönleri ile sorunlarını karşılaştırmalı olarak gösteren bir anket çalışması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn this thesis, Special Finance Institution have been analyzed from point of view of management and organization. Whith this aplication, organizational charts of existing SFIs have been set forth and recommendations have been made. Management and organization of special finance instutions have been analyzed, problem have been discussed and attempts were made at derivation of proposals for solution. The study consist of main sections. In section 1. In a general overview of SFIs, definition of general concepts have been made. Characteristics of SFIs which are the same as and different from banks have been underlined and their conditions of organization and historical development both in the world and Turkey have been explanied. In section 2. concept of organization has been analyzed and basic informationon organization have been given. In this section, also organizational charts, organizationel hand books and their benefitsh and adversities have been discussed. In section 3. Basic principles of organizational structure has been explanied adapted to SFI organization and exsamples have been given recommendations were made. In this sections, also, organizations of special finance instutions have been handled in detail and cendral and branch organization is analyzed extensively. In the last portion of my study, a survey which sets forth the general structures of SFI organizations and which shows comparatively the lacking aspetcs and problems of organizations is included.