Özel finans kurumu organizasyonu, sorunları ve çözüm önerileri
  1. Tez No: 66025
  2. Yazar: MURAT GÜÇTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
IV ÖZET Bu çalışmamda mevcut organizasyon teorileri ve araştırma sonuçlan ışığında Türkiye'de faaliyet gösteren ÖFK'nın organizasyon yapısının açıklanması, söz konusu organizasyon sorunlarının tesbiti ve bunların çözümü hedeflenmiştir. Çalışmamız temelde 2 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sırasıyla: ÖFK'nın tanımı, kuruluş nedenleri, dünyada ve Türkiye'de gelişimi, kuruluşu, faaliyetleri ve Türkiye'deki Ticari bankalarla karşılaştırmalarına yer verilmiştir. Bunu takiben, organizasyon, yönetim ve örgüt yapısı ile ilgili işletmecilik bilgileri ÖFK işletmelerine uyarlanarak ifade edilmiştir. Son olarak ise ÖFK organizasyonu başlığı altında (Şube ve merkez organizasyonu olmak üzere ayrı ayrı) ÖFK'nın organizasyonu yer yer alternatif çözümlere ve farklı uygulamalara da yer verilerek anlatılmıştır. İkinci bölümde ise ÖFK'nın örgüt yapılarını ve sorunlarını genel özellikleriyle belirleyen ve bunlara çözümler üreten bir araştırma (anket çalışması) yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In my study, existing organisation teories and under the iight of this resourch conclusion explain organisation structure of private fi nancial institution in Turkey and the World aimed to determine that organisation problem and solution of this problem This studyng mainly consut two section first section! Definition of private financial insititution, foundation and couse of foundation, to compare with commercial bank in the world and Turkey and then organisation, management and manage ment sto racture related jith PFI and carry out to them, finally under cap of I the Priate financial institution (diversify to brach and centre organisation) The organisation of PFI explain semetimes with alierna- tivesolution and different corry aut. Second section: This section consist a research which determine organisation structure, general characteristic of problem and solution of this problem