Acil servise başvuran renal disfonksiyonlu nstemi tanılı hastalarda delta troponin değerinin kısa ve orta dönem mortalite üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of the delta troponin level on short- and medium-term mortality in patients with renal dysfunction and nstemi admitted to the emergency department
- Tez No: 841057
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN EMRE EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
GİRİŞ: ST segment yükselmesiz myokard infarktüsü (NSTEMİ) oldukça yaygın görülen ve yüksek mortalite oranına sahip koroner sendrom tablolarından biridir. NSTEMİ tanısında serum troponinleri kullanılmaktadır. Literatürde serum troponinlerinin NSTEMİ tanılı hastalarda prognozu öngörme potansiyeline sahip olduğu gösterilmiştir. Ancak renal yetersizlik öyküsü olan NSTEMİ tanılı hastalarda mortalite ve troponin ilişkisini gösteren çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışmada renal yetersizliği olan NSTEMİ tanılı hastalarda serum delta troponin düzeyleri ile hastaların kısa ve orta dönem mortaliteleri arasındaki ilişkinin tespit edilmesi hedeflenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız, 01.02.2021-01.08.2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi Erişkin Acil Tıp Kliniği'ne NSTEMİ şüphesi ile başvuran hastaların dahil edilmesi ile prospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Hastaların elektrokardiyografi (EKG), arteriyel tansiyon, nabız, parmak ucu oksijen saturasyonu, ateş ve solunum sayısı gibi vital parametrelerin ölçümü gerçekleştirilmiştir. NSTEMİ tanısına yönelik olarak; tam kan sayımı, prognostik parametreleri içeren kan biyokimya tetkikleri ve akciğer görüntülemesi ile yüksek duyarlıklı troponin-T (yd-TnT) (Abbot ArchitectTM) tetkikleri istenmiştir. NSTEMİ tanısı alan ve ek renal disfonksiyon tespit edilen tüm hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar 1 günlük, 30 günlük ve 6 aylık mortalite açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen tüm veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya toplamda 73 hasta dahil edildi. Dahil edilen 73 hastanın 44'ü erkek 29'u kadın idi. Hastaların yaş ortalaması 67,3 idi. Başvurudan sonra 30 gün içerisinde mortalite gelişen edilen grupta sistolik ve diyastolik basınçları diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşüktü. Hastaların başvuru anındaki (0. saat) TnT değerinin duyarlılığı %85,7 (%95 GA=42,1 – 99,6), özgüllüğü %68,2 (%95 GA=55,6 – 79,1), doğruluğunun %69,9 (%95 GA=58 – 80,1) olduğu; 1. saat TnT değerinin duyarlılığı %85,7 (%95 GA=42,1 – 99,6), özgüllüğü %75,8 (%95 GA=63,6 – 85,5) ve doğruluğunun ise %76,7 (%95 GA=65,4 – 85,8) olduğu görüldü. SONUÇ: Çalışmamızın sonucu renal yetersizlik öyküsü olan NSTEMİ tanılı hastalarda serum TnT değerlerinin yüksek olduğunu gösteren diğer çalışmalar ile uyumludur. Ancak çalışmamızda serum TnT değerlerinin prediktif olabilme potansiyeli için özgüllük ve duyarlılık düzeylerinin yeterli olmadığı görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Kardiyovasküler hastalık, mortalite, miyokard infarktüsü, renal yetersizlik, troponin.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Non-ST elevation myocardial infarction (NSTEMI) is one of the most common coronary syndromes that causes death. Troponins are used in the diagnosis of NSTEMI. Studies have revealed the potential of troponins to predict prognosis in these patients. However, studies showing the relationship between mortality and troponin in NSTEMI patients with a history of renal failure are quite limited. This study aimed to investigate the relationship between blood delta troponin levels and short- and medium-term mortality in NSTEMI patients with renal failure. MATERIAL AND METHODS: This study was conducted prospectively by including patients who applied to the Adult Emergency Medicine Service of the University of Health Sciences Ümraniye Training and Research Hospital with suspicion and clinical findings of NSTEMI between 01.02.2021-01.08.2022. Vital parameters of the patients such as ECG, arterial blood pressure, pulse, finger tip oxygen saturation, fever, and respiratory rate were measured. For the diagnosis of NSTEMI, complete blood count, blood biochemistry including prognostic parameters, lung imaging and troponin-T (hs-cTn) (Abbot ArchitectTM) were evaluated. All patients with NSTEMI and additional renal dysfunction were included in the study and observed for mortality on day 1, day 30 and 6 months. All data obtained were statistically analyzed. RESULTS: Of the 73 patients included in thestudy, 44 were male and 29 were female. The mean age of the patients was 67.3 years. Within 30 days, systolic and diastolic pressures were statistically significantly lower in the group with mortality. The sensitivity of the 0 th hour TnT valuewas 85,7% (95% CI= 42,1 – 99,6), the specificity was 68,2% (95% CI= 55,6 – 79,1) and the accuracy was 69,9% (95% CI= 58 – 80,1), and the sensitivity of the 1st hour TnT value was 85,7%. (95% CI= 42,1 – 99,6), specificity was calculated as 75,8% (95% CI=63,6 – 85,5), accuracy was calculated as 76,7% (95% CI= 65,4 – 85,8). CONCLUSION: It is consistent with studies showing that serum TnT values are high in NSTEMI patients with a history of renal failure. However, specificity and sensitivity have not reached sufficient levels for serum TnT values to have a predictive potential. KEYWORDS: Cardiovascular disease, mortality, myocardia infarction, renal failure, troponin.