Hemoglobini normal ferritin düşük kişilerde anemisemptomlarının değerlendirilmesi
Evaluation of anemia symptoms in people withnormal hemoglobin and low ferritin
  1. Tez No: 841081
  2. Yazar: HATİCE ŞİFAYİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmada anemi olmadan ferritin düşüklüğü görülen katılımcılarda anemi semptomlarının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 01.12.2022-01.07.2023 tarihleri arasında Konya Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye ve Aile Hekimliği Poliklinikleri'nde yapılmıştır. Mevcut hastalıkları ve şikayetleri neticesinde hemogram ve ferritin tahlilleri bakılan hastalara çalışmamız hakkında bilgi verilmiştir. Katılmayı kabul eden katılımcılara yüz yüze ve semptomlar açıklayıcı bir şekilde anlatılarak, 13 soruluk anket, Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ) ve sosyodemografik bilgileri içeren form doldurulmuştur. Çalışmaya alınan katılımcıların ferritin düzeyi düşük olanlar Grup 1'e, ferritin düzeyi normal olanlar ise Grup 2'ye alındı. Çalışmada hemoglobin alt sınırı erkeklerde 13 g/dL, gebe olmayan kadınlarda 12 g/dL olarak alındı. Hastanemizin laboratuvarında ferritin referans aralığı 26-320 µg/L olarak çalışılmaktadır, bu yüzden ferritin alt sınırı 26 µg/L olarak alındı. Verilerin analizi için SPSS® 25 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızdaki katılımcıların yaş ortalaması 30,3±9,5 yıl olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to investigate the symptoms of anemia in patients with low ferritin without anemia. Materials and Methods: This study was conducted at Konya Beyhekim Training and Research Hospital Internal Medicine and Family Medicine Polyclinics between 01.12.2022 and 01.07.2023. Patients whose hemogram and ferritin tests were examined as a result of their existing diseases and complaints were informed about our study. Participants who agreed to participate were explained face to face and the symptoms in a descriptive manner, and a 13-question survey, Fatigue Severity Scale (FAQ), and a form containing sociodemographic information were filled out. Of the participants included in the study, those with low ferritin levels were included in group 1, and those with normal ferritin levels were included in group 2. In the study, the lower hemoglobin limit was taken as 13 g/dL in men and 12 g/dL in non-pregnant women. In our hospital's laboratory, the ferritin reference range is studied as 26-320 µg/L, so the lower limit of ferritin was taken as 26 µg/L. SPSS® 25 (Statistical Package for Social Sciences) program was used to analyze the data. Results: The average age of the participants in our study was found to be 30.3±9.5 years.