Strategien zum Wortschatzerwerb im universitären DaF-Unterricht
Hazırlık sınıfında yürütülen yabancı dil olarak Almanca derslerinde kelime öğrenme stratejileri
  1. Tez No: 841087
  2. Yazar: DİLEK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY HEPPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Dil engellerinin ötesinde iletişimin merkezi bir rol oynadığı giderek küreselleşen bir dünyada, üniversite bağlamında yabancı dil öğrenimi giderek daha önemli hale gelmektedir. Bu yüksek lisans tezi,“Üniversitede yabancı dil olarak Almanca derslerinde kelime edinimi stratejileri”konusuna odaklanmakta ve üniversite Almanca'nın yabancı dil olarak öğretiminde kelime edinimi bağlamında uygulamalı öğrenme stratejilerini ve tekniklerini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, kelime edinimi bağlamında kaynakların ve anlamlandırma tekniklerinin kullanımı da dahil olmak üzere, öğrenciler arasında kelime edinme stratejilerinin önemini ve uygulamasını analiz etmeye odaklanmıştır. Ayrıca, anlamlandırma tekniklerinin Almanca'nın yabancı dil olarak öğretiminde kullanımına da odaklanılmıştır. Amaç, üniversite Almanca'nın yabancı dil olarak öğretiminde anlamlandırma tekniklerinin kullanımına ilişkin öz değerlendirmeleri ve bunların etkililiğini belirlemektir. Bu çalışmanın araştırma tasarımı, bir anket formundaki bir nicel yöntem kullanılarak gerçekleştirildi. Çalışmaya Mayıs 2023'te Türk-Alman Üniversitesi'nde toplam 107 öğrenci katılmıştır. Demografik bilgilerin toplanması için araştırmacı tarafından geliştirilen“Demografik Özellikleri Toplama Formu”kullanılmıştır. Nicel verileri toplamak için araştırmacı tarafından geliştirilen“Üniversite Almanca'nın yabancı dil olarak öğretiminde kullanılan kelime edinme stratejilerinin öz değerlendirme ölçeği”kullanılmıştır. Sonuçlar, öğrencilerin sadece kapsamlı bir kelime hazinesinin önemini vurgulamakla kalmayıp, aynı zamanda tekrar ve ezber gibi bilişsel öğrenme stratejilerine de güvendiklerini göstermektedir. Quizlet ve diğer uygulamalar gibi dijital kaynaklar kelime edinme sürecinde merkezi bir rol oynarken, etkili anlamlandırma teknikleri de kullanılıyor. Araştırmanın sonuçları, kelime dağarcığı kazanım sürecinde, kanıtlanmış öğrenme stratejilerini, bireysel tercihleri ve dijitalleşmenin yeni imkânlarını etkili bir şekilde birleştirmenin gerekliliğini açıkça göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In an increasingly globalized world, in which communication across language barriers plays a central role, the learning of foreign languages in a university context is becoming more and more important. This master's thesis focuses on“Strategies for vocabulary acquisition in university German as a foreign language lessons”and pursues the overarching goal of investigating applied learning strategies and techniques in the context of vocabulary acquisition in university German as a foreign language lessons. The research focused on the analysis of the meaning and application of vocabulary acquisition strategies in students, including the investigation of the use of sources and semantization techniques in the context of vocabulary acquisition. In addition, the focus was on the use of semantization techniques in German as a foreign language lessons. The aim was to determine the self-assessment of the use of semantization techniques in university German as a foreign language lessons and their effectivenes. The research design of this study was conducted using a quantitative method in the form of a questionnaire. A total of 107 students took part in the study at the Turkish- German University in May 2023. The“Demographic Characteristics Survey Form”developed by the researcher was used to collect demographic information. The“Scale for self-assessment of vocabulary acquisition strategies used in university German as a foreign language lessons”developed by the researcher was used to collect quantitative data. The results show that students not only emphasize the importance of a comprehensive vocabulary, but also rely on cognitive learning strategies such as repetition and memorization. Digital sources such as Quizlet and other applications play a central role in the vocabulary acquisition process, while effective semantization techniques are used. The diversity of learning types underlines the different preferences of the studentS. Overall, the results of the study highlight the need to efficiently combine established learning strategies, individual preferences, and new possibilities of digitization in the vocabulary acquisition process.