Deepfake teknolojisinin hukuka aykırı kullanımından doğan hukuki ve cezai sorumluluk
The legal and criminal liabilities arising from the illegal use of deepfake technology
  1. Tez No: 830175
  2. Yazar: MELİKE ALKAYA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Deepfake teknolojisi, çeşitli yapay zekâ sistemlerini kullanarak görüntü ve ses verilerinin üzerinde tahrifat yapabilen bir teknolojidir. Bu tahrifat ile kişilere ait görüntü ve sesler çok gerçekçi bir şekilde taklit edilebilmektedir. Deepfake teknolojisinin kullanımını yasal olarak düzenleyen çeşitli hukuk sistemlerinin yanında bu hususta düzenleme çalışmalarını sürdüren ve hiç düzenleme öngörmemiş hukuk sistemleri de mevcuttur. Deepfake teknolojisinin kullanımını yasal olarak düzenleyen bazı ülkeler bu teknolojinin kullanımıyla ortaya çıkan ihtilafları özel hukukla çözerken bazı ülkeler bu teknolojinin kullanımını çeşitli hallerde kriminalize ederek meydana gelen sonuçları ceza hukuku zemininde çözmektedir. Bu tezin amaçları doğrultusunda ilk olarak deepfake teknolojisinin kullanımı ile doğrudan etkilenen kişilik hakkı ve deepfake teknolojisi kavramları incelenecek sonrasında, yürürlükte bulunan yabancı devletlerin hukuki düzenlemeleri ve ardından Türkiye'deki mevcut yasal durum irdelenip, deepfake teknolojisinin kullanımına ilişkin yasal düzenleme önerilerimiz anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
Deepfake technology refers to a technology that employs various artificial intelligence systems to manipulate and forge visual and audio data, allowing for highly convincing imitations of individuals' appearances and voices. Different legal systems have been regulating the use of deepfake technology, and some legal systems continue to work on regulations, while others have not yet foreseen any specific regulations concerning it. Some jurisdictions that regulate the use of deepfake technology resolve resulting disputes through private law, while others criminalize its use and address the consequences within the framework of criminal law. Firstly, we will delve into the examination of deepfake technology and its implications for individuals' rights. Following that, we will analyze the existing legal regulations in foreign countries. Subsequently, we will assess the current legal situation in Turkey concerning deepfake technology. Finally, we will propose legal regulations addressing the use of deepfake technology.