Seramik üretiminde iş sağlığı ve güvenliği açısından risk değerlendirmesi: Çanakkale ilinde bir uygulama
Risk assessment in terms of occupational health and safety in ceramic production: An application in Canakkale province
  1. Tez No: 841174
  2. Yazar: ERMAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Mechanical Engineering, Ceramic Engineering, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale ilinde faaliyet gösteren bir seramik işletmesinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili risklerin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmada, risk değerlendirmesi Fine & Kinney metodu ile gerçekleştirildi. Tespit edilen riskler; seramik karo üretimi proses bölümlerine göre riskler, düzeylerine göre riskler, etmen türlerine göre riskler ve şiddetlerine göre riskler olarak sınıflandırıldı. Elde edilen bulgular incelendiğinde; işletmede masse hazırlama, presleme, kurutma, sırlama, pişirme ve paketlemeden oluşan 6 bölümde toplam 154 adet risk tespit edildi. En çok riskin sırasıyla masse hazırlama, paketleme ve sırlama işlemlerinin yapıldığı bölümlerde gözlendiği dikkati çekti. İşletme bölümlerinin %36 oranında orta düzey risk, %31 oranında yüksek düzey risk ve %16 oranında kabul edilemez düzey risk içerdiği belirlendi. Risk seviyelerinin çalışanların tehlikeli davranışları, çalışma ortamındaki mekanik etmenler ve çalışma ortamındaki fiziksel etmenlere bağlı olarak artış gösterdiği saptandı. Bununla birlikte, işletmede kabul edilemez risk seviyesi (400
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the risks related to occupational health and safety in a ceramics company operating in Canakkale. The risk assessment was carried out using the Fine&Kinney method in the study. Identified risks were classified as the risks ceramic tile production according to process sections, the risks according to their levels, the risks according to factor types and the risks according to their severity. When the findings are examined, a total of 154 risks were detected in 6 departments of the firm consisting of mass production, pressing, drying, glazing, cooking and packaging. It was noted that the highest risk was observed in the departments where masse preparation, packaging and glazing operations were carried out, respectively. It was determined that firm departments had a medium level risk of 36%, a high level of risk of 31% and an unacceptable level of risk of 16%. It was found that risk levels increased depending on the hazardous behavior of employees, mechanical factors in the work environment and physical factors in the work environment. In addition, it was determined that the unacceptable risk level (400