Metrik uzaylarda P- büzülme dönüşümleri ve bazı sabit nokta sonuçları
P-contractive mappings on metric spaces and some fixed point
  1. Tez No: 841189
  2. Yazar: ABDULLAH YETGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA DURMAZ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tez çalışmasında öncelikle sabit nokta teorisinin tarihsel süreci hakkında özet bir bilgi verilmiştir. Tezin anlaşılabilirliğini kolaylaştırmak için literatürde yer alan çalışmalar ile birlikte kendi sonuçlarımızı ifade ve ispat ederken kullanacağımız bazı önemli tanım, teorem ve örnekler verildi. Ardından metrik uzaylarda yeni olan P-büzülme dönüşümü kavramı verilmiştir. P-büzülme dönüşümlerinin metrik uzaylarda bağımsız olduğunu göstermek için bazı örneklerden faydalanılmıştır. Suzuki tipi P-büzülme dönüşümü kavramı verilip bu tür eşlemeler için kompakt metrik uzaylardaki ünlü Edelstein sabit nokta teoreminin daha genel bir sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, a brief overview of the historical development of fixed-point theory is provided. To facilitate the understanding of the thesis, some important definitions, theorems, and examples that will be used to express and prove our results, along with studies in the literature, are given. Then, the concept of the new P-contraction transformation in metric spaces is introduced. Some examples are used to demonstrate the independence of P-contraction transformations in metric spaces. The concept of Suzuki-type P-contraction transformation is introduced, and a more general result of the famous Edelstein fixed-point theorem for such mappings on compact metric spaces is obtained.