Fuzzy metrik, sezgisel fuzzy metrik uzaylarda sabit nokta teoremleri
Fixed point theorems on fuzzy metric, intuitionistic fuzzy metric spaces
  1. Tez No: 449458
  2. Yazar: FERHAN ŞOLA ERDURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde, Hausdorff fuzzy metrik uzay kavramı tanıtılmış ve bu uzayda fuzzy fonksiyonları için ikili sabit fuzzy nokta teoremleri ispatlanmıştır. Zayıf non-Archimedean sezgisel fuzzy metrik uzay kavramı tanımlanmış ve bu uzayda genelleştirilmiş büzülme dönüşümleri için ortak sabit nokta teoremi verilmiştir. Ayrıca, (α)-tipi ve (β)-tipi bağdaşabilir dönüşüm tanımlarının bir genelleştirmesi olarak (α)-tipi ve (β)-tipi alt bağdaşabilir dönüşüm tanımları verilmiş bu dönüşümler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Son olarak, zayıf non-Archimedean sezgisel fuzzy metrik uzayda (α)-tipi alt bağdaşabilir dört dönüşüm için ortak sabit nokta teoremi ispatlanmış ve bazı sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concept of Hausdorff fuzzy metric space was introduced and some coupled fixed fuzzy point theorems were proved for fuzzy mappings in this space. The concept of weak non-Archimedean intuitionistic fuzzy metric space was defined and common fixed point theorems were proved for generalized contractive mappings in this space. Furthermore, the definitions of subcompatible maps of types (α) and (β) were given as a generalizations of compatible maps of types (α) and (β) and the relationships between this mappings were investigated. Finally, a common fixed point theorem was proved for four subcompatible maps of type (α) in weak non-Archimedean intuitionistic fuzzy metric space and some corollaries were given.