Mythopeia as a means of reevaluating human history in the works of William Blake
William Blake'in eserlerinde insanlık tarihini yeniden değerlendirme aracı olarak mitopya
- Tez No: 841210
- Danışmanlar: PROF. DR. REZZAN KOCAÖNER SİLKÜ, PROF. DR. CİAN DUFFY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu doktora tez çalışmasında 18 ve 19. Yüzyıl İngiliz Edebiyatı'nda önemli bir yeri olan, İngiliz Romantik Dönemi'nin en önemli şairleri arasında yer alan William Blake'in Küçük Kehanetler (Minor Prophecies) olarak adlandırılan eserlerinin, tarih algısını yeniden değerlendirmek amacıyla bir yeniden yazım tekniği olan mitopya olarak incelenmesi amaçlanmaktadır. William Blake, sanatın ve Akıl Çağı olarak da bilinen on sekizinci yüzyılda unutulmaya yüz tutan ve hor görülen hayal gücünün öneminin tekrar vurgulanması gerektiğine; mekanikleşen toplum düzeninin çarkları altında insanlığın ruhunun ezildiğine ve söz konusu durumdan kurtulmak için şimdiye kadar yanlış algılanan ve insanı evrende önemsiz bir yere indirgeyen anlayıştan uzaklaşmanın gerekliliğine dikkat çekmeye çalışır. Bu bağlamda Blake, kendi icat ettiği ve Illuminated Printing (Aydınlanmış Baskı) adını verdiği teknikle kendi yayınladığı eserlerde tarihi insanların oluşturduğu bir mit olarak alıp, insanları boyunduruğu altına almak için bu miti kullananlara karşı insanları özgürleştirmek için bu mitlerin yapısını bozarak, sahteliğini ortaya sererek kendisi yeni bir mitoloji oluşturmuştur. Bu sayede hayal güçlerini kullanarak ve kendilerini değersiz kılan kurallardan sıyrılarak insanların özgürleşebileceğini vurgular. Bu çalışmada Büyük Kehanetler (Major Prophecies) olarak adlandırılan eserlere yer verilmemiştir. Daha çok ilk dönem eserleri olan ve daha önceden mitopya olarak incelenmeyen ama tarih algısını yeniden değerlendirmeyi amaçlayan Küçük Kehanetler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this doctoral dissertation, the works called Minor Prophecies by William Blake, one of the most important poets of the English Romantic Period, who left his mark on 18th and 19th Century English Literature will be read as a means to re-evaluate the perception of history through mythopoeia. William Blake stated that the importance of art and imagination, which had been neglected and despised in the eighteenth century, also known as the Age of Reason, should be re-emphasized; furthermore, he tried to draw attention to the fact that the soul of humanity is crushed under the wheels of the mechanized social order and that in order to escape from this situation, it is necessary to move away from the misconceived understanding that has reduced humanity to an insignificant place in the universe. In this context, Blake, in the works he published with the technique he invented and called Illuminated Printing, took history as a myth created by people and created a new one by deconstructing the structure of these myths and revealing their falseness in order to liberate people from those who used this myth to subjugate people. In this way, he emphasizes that people can be emancipated by using their imagination and getting rid of the rules that make them worthless. In this study, the works called Major Prophecies are not included. Minor Prophecies, which are mostly early works and have not been examined as mythopoeic works before, but aim to re-evaluate the perception of history, have been examined.