İnme rehabilitasyonunda dinamik postürografi ile gravite merkezinin restorasyonu
Restoration of the gravity center with dynamic posturography in poststroke rehabilitation
- Tez No: 841304
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA CANDAN ALGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İnmede görülen nörolojik etkilenim nedeni ile denge ve düşme sorunları sık karşılaşılan bir durumdur. Çalışmamızda, düşme öyküsü olan ve olmayan kronik inmeli hemiparetik hastalara Bilgisayarlı Dinamik Postürografi (BDP) ile yapılan denge testlerinin sonuçlarına göre planlanmış rehabilitasyon programının denge parametreleri üzerine etkisi incelendi. Araştırmamıza, 35-70 yaş aralığında, 6-18 ay önce inme geçirmiş, toplam 70 hasta dahil edildi. Düşme öyküsü olan gruba; konvansiyonel rehabilitasyon ve“Bireysel Eğitim”, düşme öyküsü olmayan gruba sadece konvansiyonel rehabilitasyon uygulandı. Konvansiyonel rehabilitasyon programı her 2 gruba 8 hafta süresince, haftanın 5 günü 1 saat uygulandı. Düşme öyküsü olan gruba uygulanan "Bireysel Eğitim'' ise 8 hafta, haftanın 3 günü 20 dakika olacak şekilde yapıldı. BDP cihazını kullanarak denge değerlendirmesi testleri; Duyusal Organizasyon Testi (DOT), Denge Sınırları Testi (DST) ve Ritmik Ağırlık Aktarma Testi (RAT) yapıldı. Değerlendirmelere Berg Denge Ölçeği'de (BDÖ) dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Due to the neurological effects seen in stroke, balance and falling problems are common. In our study, the effect of the rehabilitation program planned according to the results of balance tests performed with Computerized Dynamic Posturography (CDP) on the balance parameters of hemiparetic patients with chronic stroke with and without a fall history was examined. A total of 70 patients, aged 35-70, who had a stroke 6-18 months ago, were included in our study. The group with a history of falls; conventional rehabilitation and“Custome Training”, only conventional rehabilitation was applied to the group without a fall history. The conventional rehabilitation program was applied to both groups for 1 hour, 5 days a week, for 8 weeks.“Custome Training”applied to the group with a history of falls was given for 20 minutes, 3 days a week for 8 weeks. Balance assessment tests using the CDP device; Sensory Organization Test (SOT), Stability Limits Test (LOS) and Rhythmic Weight Shifting Test (RWS) were performed. The Berg Balance Scale (BBS) was also included in the evaluations.