Saccharomyces boulardii verilen yeni doğan buzağılarda klinik, hematolojik, biyokimyasal ve ıgg ve sekretorik ıgA parametrelerinin araştırılması
Evaluation of clinical, hematological, biochemical and igg and secretorial iga parameters in saccharomyces boulardii treated neonatal calves
- Tez No: 841305
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK HANEDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışmada yeni doğan buzağılara S. boulardii kapsüllerinin ağızdan verilmesinin ishal insidansı, hematoloji, serum biyokimya belirteçleri, serum immünglobülin G (IgG) ve sekretorik immünglobülin A (sIgA) ve bazı bağırsak sağlığı belirteçlerinden claudin-3, interlökin-8 (IL-8) ve interlökin-10 (IL-10) düzeyleri üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Materyal ve Metot: Bu çalışmada 30 baş Holstein buzağı iki ayrı gruba eşit sayıda ve cinsiyetlerde ayrıldı. Doğumdan sonraki 2. günden itibaren 30. güne kadar tüm buzağılar çalışmada kaldı. Kontrol grubuna normal çiftlik prosedürleri uygulanırken probiyotik grubuna ek olarak S. boulardii kapsülleri verildi. Buzağıların klinik, hematolojik, serum biyokimyasal ve immünolojik verileri kaydedildi. Bulgular: Klinik bulgu parametrelerinde ve hematolojik profilin takibinde genel anlamda istatistiksel farklılık belirlenmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effects of oral administration of S. boulardii capsules to newborn calves on diarrhea incidence, hematology, serum biochemistry markers, serum immunoglobulin G (IgG) and secretory immunoglobulin A (sIgA) and some intestinal health markers such as claudin-3, interleukin-8 (IL-8) and interleukin-10 (IL-10) concentrations. Material and method: In this study, 30 Holstein calves were divided into two groups of equal numbers and sexes. All calves remained in the study from the 2nd day after birth until the 30th day. The control group received normal farm procedures while the probiotic group additionally received S. boulardii capsules. Clinical, hematologic, serum biochemical and immunologic data of the calves were recorded. Results: There was no statistical difference in clinical finding parameters and hematologic profile.