Mahalli sanatçı Mehmet Erkoçak'ın Osmaniye yöresi derlemelerinden seçme türkülerin müzikal açıdan analizi ve flüt ve piyano için düzenlenmesi
Musical analysis of the Turkish melodies compiled by Osmaniye local artist Mehmet Erkoçak and the arrangements for the flute and the piano
  1. Tez No: 841323
  2. Yazar: AHMET KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELİR TECİMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, Osmaniye ili mahalli sanatçısı Mehmet Erkoçak'ın (1944-) derlemelerinden oluşan 12 adet seçilmiş türkünün araştırmacı tarafından müzikal yönden analiz edilmesi ve flüt ve piyano eşliği için düzenlenerek eğitim müziği dağarcığına kazandırılmasıdır. Bu araştırma nitel bir araştırma olup, genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada, Erkoçak tarafından 22 adet derleme yapıldığı tespit edilmiştir. Bunlardan 13 tanesi kırık hava, 9 tanesi ise uzun havadır. Bu derlemelerden seçilen 12 türkü makamları, karar sesleri, güçlü sesleri, usûlleri, ses aralığı, yapısal formları ve seyri açısından incelenmiştir. Ardından bu türküler flüt çalgısının ses sınırları doğrultusunda transpoze edilerek tampere sisteme dayalı flüt ve piyano eşlik için düzenlenmiş. Bu düzenlemeler hakkında uzman görüşleri alınmış ve gereken düzeltmeler yapıldıktan sonra son halini almıştır. Bu düzenlemeler Musescore programı yardımıyla notaya alınarak kalıcı hale getirilmiştir. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda düzenlemesi yapılan 12 adet türkünün müzik eğitiminde kullanılması, diğer yörelere ait derlemelerin taranması ve farklı çalgı grupları için de düzenlemeler yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research was to analyze 12 folk songs selected from the compilations of the local artist in Osmaniye province, Mehmet Erkoçak (1944- ) and to arrange them for the flute and the piano accompaniment in order to use for the music education purposes. This research was qualitative research and a general screening model was used. As a result of the research, it was found out that 22 Turkish folk songs were compiled by Erkoçak. 13 of these were songs (kırık hava) and 9 were in recitative quality (uzun hava). Twelve folk songs selected from these compilations were analyzed musically. Then, these selected folk songs were transposed based on the range of the flute and arranged for this instrument and the piano accompaniment. The necessary corrections were made after taking some experts' opinions. The writer used Musescore program for the notating. Based on the research result, it was suggested that the music educators of the music institutions may use these 12 folk song arrangements. Other folk songs compilations from the different regions in Turkey may be scanned and new arrangements may be done for different instrument groups by the future researchers.