Uzaktan ve yüzyüze eşli programlama yöntemlerinin programcı performansına etkisi
Impacts of remote and face-to-face pair programming methods on programmer performance
- Tez No: 841338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi ile birlikte birçok teknoloji şirketinde uzaktan çalışmanın yaygın hale gelmesi, yazılım mühendisliğinde eşli programlama, hata ayıklama ve kod analizi gibi birden fazla çalışanın bir araya gelerek gerçekleştirdiği çalışmaların artık video konferans uygulamaları üzerinden yapılmasını popüler hale getirmiştir. Bu durum zaman zaman çalışanların birbirleri ile senkronize olmasını zorlaştırsa da uzaktan çalışmanın sağlamış olduğu avantajlar da göz ardı edilmemelidir. Bu çalışmada, yazılım ekiplerinin video konferans uygulamaları ile uzaktan çalışırken birbirleriyle olan etkileşimlerini ölçmek için öncelikle literatürde göz takip cihazları ile yapılan çalışmalardan bahsedilmiş ve sonuçlar özetlenmiştir. Daha sonrasında Türkiye'de faaliyet gösteren ve yaklaşık 200'den fazla çalışana sahip ve bunun yanı sıra pandemi ile birlikte yarı uzaktan çalışma metodolojisini benimsemiş bir teknoloji şirketinin çalışanları ile birlikte eşli programlama, hata ayıklama ve kod analizi gibi takım çalışmalarının ofis ortamında fiziksel olarak bir araya gelerek yapılması ile video konferans uygulamalarını kullanarak uzaktan gerçekleştirilmesi arasındaki verim göz takip cihazı kullanılarak farklı senaryolar ile karşılaştırılmıştır. Deney sonrasında katılımcılardan toplanan geri bildirimler neticesinde ofis ortamındaki çalışmanın daha verimli olduğu, video konferans ortamında gerçekleştirilen çalışmalarda ise kameranın karşılıklı açılması çalışma verimini kamera kapalı ortama göre arttırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the COVID-19 pandemic, which affected the whole world in 2020, the widespread use of remote working in many technology companies has made it popular to carry out studies performed by more than one employee, such as pair programming, debugging and code review in software engineering, over video conferencing applications. Although this situation generally makes it difficult for employees to synchronize with each other, the advantages of working remotely should not be ignored. İn this study, studies with eye trackers in the literature will be mentioned and the results will be summarized in order to measure the interaction of software teams with each other while working remotely with video conferencing applications. Later on, with the employees of a technology company operating in Turkey, which has more than 200 employees, as well as adopted the semi-remote working methodology with the pandemic, paired programs, debugging and code analysis, together with the employees of a technology company, come together physically in the office environment. Efficiency between making and performing remotely using video conferencing applications will be compared with different scenarios using an eye tracker. As a result of the feedback collected from the participants after the experiment, it was concluded that the work in the office environment is more efficient, and in the studies carried out in the video conference environment, the mutual opening of the camera increases the efficiency compared to the closed environment.