Ortaokulda öğrenim gören kız öğrencilerinin STEM becerilerine, bilimsel yaratıcılıklarına ve kariyer tercihlerine tematik STEM uygulamalarının etkisi
The effect of thematic STEM practices on the STEM skills, scientific creativity and career choices of middle school female students
- Tez No: 841343
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA YAMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu araştırmada 6. Sınıfta gerçekleştirilen çevrim içi tematik STEM uygulamalarının kız öğrencilerin bilimsel yaratıcılıklarına ve STEM mesleklerine yönelimlerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubu Ankara'da bir imam hatip ortaokulunda 6. Sınıfta öğrenim görmekte olan 11 kız öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada nitel ve nicel desenler bir arada kullanılmıştır. Araştıramanın nitel boyutunda ders dışı faaliyet olarak çevrim içi tematik STEM eğitimi uygulanan öğrencilerin uygulama boyunca ortaya koydukları çalışmalar (çalışma kâğıtları, öğrenci ürünleri, ders kayıtları ve“Build a Bridge”bilgisayar uygulaması) aracılığı ile STEM becerileri anlaşılmaya çalışılmıştır. Öğrencilerin STEM becerilerine ait puanları araştırmacı tarafından geliştirilen“STEM Becerileri Rubriği”aracılığı ile puanlandırılmıştır. Ayrıca, 6. Sınıf kız öğrencilerin çevrim içi tematik STEM uygulamaları hakkındaki görüşleri görüşme formu kullanılarak ortaya çıkarılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda Hu ve Adey (2002) tarafından geliştirilen 'Bilimsel Yaratıcılık Ölçeği (2015) ile Kier, Blanchard, Osborne ve Albert (2013) tarafından geliştirilen 'STEM Mesleklerine Yönelik İlgi Ölçeği' kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde nitel ve nicel veri analiz yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Nitel ve nicel analizlerin sonucunda çevrim içi tematik STEM uygulamaların öğrencilerin bilimsel yaratıcılıklarında anlamlı bir artış bulunmuştur. Ancak çevrim içi tematik STEM uygulamaların öğrencilerin STEM mesleklerine yönelimlerinde etkisi görülmemiştir. Öğrencilerden elde edilen ürünlerle STEM beceri puanlarının“Geliştirilmeli”seviyesinde olduğu görülmüştür. 6. Sınıf öğrencilerin çevrim içi tematik STEM uygulamalarına karsı olumlu düşüncelere sahip olduğu, uygulamaları faydalı bulduklarını ve yeniden olsa katılmak isteyecekleri gibi bazı sonuçlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of online thematic STEM practices of 6th grade female students on their scientific creativity and their orientation to STEM profession was examined. The study group consists of 11 6th grade female students studying at an religious middle school in Ankara-Türkiye. Online thematic STEM education was applied to 6th grade female students as an extracurricular lesson. In this research, qualitative and quantitative designs were used together. In the qualitative part of the research STEM skills have been tried to reveal by the studies put forth by 6th grade female students through worksheets, concrete products, course recordings and the“Build a Bridge”computer application. The scores of the students' STEM skills were collected through the 'STEM Skills Rubric' developed by the researcher. In addition, the opinions of 6th grade female students about online thematic STEM practices were revealed by using the interview form. In the quantitative part of the research, the 'Scientific Creativity Scale' (2015) developed by Hu and Adey (2002) and the 'STEM Career Interest Scale' developed by Kier, Blanchard, Osborne, and Albert (2013) were used. In the analysis of the obtained data, qualitative and quantitative data analysis methods were used together. As a result of qualitative and quantitative analyzes, a significant increase was found in students' scientific creativity of online thematic STEM practices. However there was no sufficient positive effect in the orientation of students to STEM professions of online thematic STEM practices. With the products obtained from the students, it was observed that the STEM skill scores were at the“Need to be Improved”level. It has been concluded that 6th grade students have positive thoughts towards online thematic STEM practices, they found the applications useful and they would like to participate again.