Ergen gebeliğinde kadınsı ve annesel özdeşimlerin projektif testlerle incelenmesi
Evaluation of feminine and maternal identifications in adolescent pregnancy by projective tests
- Tez No: 841442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM ERDEM ATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada, ergen gebelerin kadınsı ve annesel özdeşimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu temel hedefin yanı sıra; ergen gebelerin ruhsallıklarının ayrışma sorunsalı, kimlik sorunsalı, cinselleşmiş beden tasarımları ve infantilite, dürtüsellik, depresif duygulanım ve tek başına kalabilme kapasitesi bağlamında incelenmesi de çalışmanın diğer hedeflerini oluşturmaktadır. 10 ergen gebe ile yapılan psikanalitik yarı yapılandırılmış ön görüşmenin ardından, gebelere Rorschach Testi ve Tematik Algı Testi uygulanmıştır. Bu testler, Fransız Psikanalitik Ekolü çerçevesinde analiz edilmiş ve ön görüşme yanıtlarıyla birlikte değerlendirilmiştir. Bulgular, ergen gebelerin kadınsı ve annesel özdeşimlerinin henüz tam olarak içselleştirilmemiş olduğunu; kadınsı özdeşime olan ihtiyaçlarının ve kadınsılığa ilişkin içsel çatışmalarının sürmekte olduğunu; yanıtlarında kadınsı tasarımların hiç olmadığını veya yetersiz olduğunu, ağırlıklı olarak bastırıldığını veya muğlaklık, ikirciklilik içerdiğini göstermektedir. Diğer bulgular, ergen gebelerin ayrışmaya ilişkin problematiği işlemekte güçlük çektiklerini; açık, tutarlı bir kimlik tasarımı sunmakta zorlandıklarını; yanıtlarının cinselleşmiş beden tasarımlarından yoksun olduğunu ve yanıtlarında infantilitenin önemli bir yer tuttuğunu; dürtüsel dünyalarının hareketsiz olduğunu; depresif duygulanımla baş etmekte güçlük çektiklerini ve tek başına kalabilme kapasitelerinde eksiklikler olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the feminine and maternal identifications of adolescent pregnant women. In addition to this main purpose; investigating the psychic organizations of adolescent pregnant women in the context of separation problems, identity problems, impulsivity, sexualized body designs and infantility, depressive affect and the capacity to be alone are also the other objectives of the study. After a psychoanalytic semi-structured pre-interview, Rorschach Test and Thematical Apperception Test (TAT) were applied to 10 adolescent pregnant women. These tests were analyzed within the framework of the French School and evaluated together with the psychoanalytic semi-structured pre-interview responses. The findings show that the feminine and maternal identifications of adolescent pregnant women are not yet fully consolidated; their need for feminine identification and their internal conflicts regarding femininity continue; their responses are lack of feminine representations, are predominantly ambiguous, or are suppressed. Other findings revealed that adolescent pregnant women have difficulty in processing the problematic of separation and projecting a clear, coherent identity representation, their responses are lack of sexualized body representations and infantility occupies an important place in their responses, their impulsive worlds are inert and they have difficulties in coping with depressive affect and deficiencies in their capacity to be alone.