Çocuklarda kırık alçılama işleminde kaleidoskopun korku ve ağrıya etkisi
The effect of kaleidoscope on fear and pain in fracture casting in children
  1. Tez No: 841456
  2. Yazar: MİHRİBAN ÇULHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KURUDİREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çocuklarda kırık alçılama işleminde kaleidoskopun korku ve ağrıya etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Araştırma, Mart 2022- Aralık 2023 tarihleri arasında randomize kontrollü deneysel tipte gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Erzurum Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Ortopedi polikliniği ve Acil servise başvuran ortopedi kliniğine yönlendirilen kırık (humerus kırığı, el bileği kırığı, parmak kırığı, tibia kırığı, femur kırığı, ayak bileği kırığı) tanısı alan, tedavi için alçılama işlemi uygulanan 6-12 yaş grubu çocuklar oluşturdu. Araştırmanın örneklemini güç analizi sonucunda 35 kontrol grubu ve 35 kaleidoskop grubu olmak üzere toplam 70 çocuk oluşturdu. Kaleidoskop grubundaki çocuklara kaleidoskop izletildi. Kontrol grubuna rutin uygulama dışında herhangi bir girişim uygulanmadı. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Wong-Baker Yüz İfadelerini Derecelendirme Ölçeği”ve“Çocuk Korku Ölçeği”kullanıldı. Verilerin analizinde yüzdelik dağılımlar, ortalama, standart sapma, ki-kare testi ve bağımsız gruplar t-testi kullanıldı. Araştırmada etik ilkelere sadık kalındı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the research is to investigate the effect of kaleidoscope on pain and fear during the plaster removal process in children's broken emergency rooms. Material and Method: The research was conducted as a randomized controlled experimental type between March 2022 and December 2023. The population of the research consisted of children aged 6-12 years old, who were referred to Erzurum Atatürk University Health Research and Application Center Orthopedic Polyclinic and Emergency Department, were diagnosed with fractures, and were cast for treatment, and their parents. As a result of the power analysis, the sample of the study consisted of a total of 70 children, 35 in the control group and 35 in the kaleidoscope group. Children in the kaleidoscope group were shown kaleidoscope. No intervention other than routine practice was applied to the control group.“Introductory Information Form”,“Wong-Baker Facial Expression Rating Scale”and“Child Fear Scale”were used to collect data. Percentage distributions, mean, standard deviation, chi-square test and independent groups t-test and one-way analysis of were used to analyze the data. Ethical principles were adhered to in the research.