'Hayat rehberi Kur'an' adlı eserde ahiret ve ahvali bölümünün konulu tefsir bağlamında incelenmesi
An examination on the last chapter of (The hereafter) 'Hayat rehberi Kuran' in the context ff thematic commentary
  1. Tez No: 841502
  2. Yazar: ESMA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ARPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kur'an'ı anlamak ve anladıklarını anlatma gayreti Hz. Peygamber ile başlamıştır. O dönemde karşılaşılan her problem veya anlaşılmayan her konu Hz. Peygamber tarafından açıklığa kavuşturulmuştur. Sonraki dönemlerde yeni sorun ve konuların ortaya çıkmasıyla birlikte bu yeni sorun ve konuların çözümünü Kur'an'da arama çabası hep var olmuştur. Asr-ı saadetten günümüze kadar Müslümanlar Kur'an'ın zenginliğini keşfetmeye, Murad-ı İlahiyi anlamaya yönelik çaba içerisinde olmuşlardır. Bu gayret günümüze dek taşınan sağlam metodoloji, büyük müktesebat ve farklı bilimsel disiplinlerin oluşmasına zemin hazırlamıştır. Günümüz dünyasında bilgiye ulaşma konusunda daha pratik sonuçlar arayan, insanları doğru kaynağa daha çabuk ulaştırmaya çalışan bir yöntem olan ve Kur'an'daki her konunun bir bütünlük içinde ele alınıp ayrıntılı bir şekilde açıklanması veya surelerin kendi içerisinde anlam haritasının ortaya çıkarılmaya çalışılması ile oluşan Konulu Tefsir, Kur'an'ı anlama gayretinden ortaya çıkmış yöntemlerden biridir. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı'nın birlikte yürüttüğü bir proje olan“Hayat Rehberi Kur'an Konulu Tefsir”isimli eser, ülkemiz ilahiyat ve İslami ilimler fakültelerinin tefsir alanındaki birikiminden yararlanarak gerçekleştirilen ve ülkemizde bu konudaki bilimsel kazanımı okuyucusuna ulaştıran bir çalışma olmuştur. Eser hazırlanırken, tefsir ilminin temel yöntemi izlenerek günümüz okuyucusuna Kur'an'ın mesajını mümkün mertebe yansıtmak hedeflenmiştir. Kur'an'ın daha kolay, daha kısa sürede anlaşılmasını sağlamak, araştırılan bir konuda derli toplu bilgi vermek, yani okuyucunun Kur'an'ı o konuyu işleyişine olabildiğince en kısa yoldan ve net bir şekilde ulaşmasını sağlamak amaçlanmıştır. Böylece günümüz okuyucusuna bir konunun sistematik bir tarzda bütün ayetler toplanmış bir halde ve daha çabuk anlaşılması imkânı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The effort to understand the Qur'an and to explain that what understood it started with the Prophet. Every problem encountered at that time or every issue that was not understood was clarified by the Prophet. With the emergence of new problems and issues in the following periods, there has always been an effort to seek the solution to these new problems and issues in the Qur'an. From the Age of Bliss to the present, Muslims have been trying to discover the richness of the Qur'an and to understand the Divine Murad. This efforts laid the groundwork for the formation of a strong methodology, a great acquis, and various scientific disciplines that have survived to this day. Thematic Tafsir, which is a method that seeks more practical results in accessing information in today's world and tries to reach people to the right source more quickly, and which is formed by dealing with every subject in the Qur'an in a whole and explaining it in detail or trying to reveal the meaning map within the suras is one of the methods that emerged from the effort to understand the Qur'an. The work titled“Life Guide Qur'an Tafsir”, a project carried out jointly by the Presidency of Religious Affairs and the Turkish Diyanet Foundation, has been a study that has been carried out by making use of the experience of our country's faculties of theology and Islamic sciences in the field of tafsir and has been a study that conveys the scientific achievements in our country to its readers. While preparing this work, it was aimed to reflect the content and message of the Qur'an as much as possible to today's Turkish reader by following the basic method of tafsir. The aim is to provide information, that is, to enable the reader to reach the Qur'an in the shortest possible way and as clearly as possible. Thus, today's reader is presented with the opportunity to understand a subject systematically, with all the verses collected and more quickly