Mandibuler retrüzyon ile birlikte obstrüktif uyku apne sendromu olan çocuklarda mandibuler ilerletme tedavisinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of mandibular advancement therapy in children with obstructive sleep apnea syndrome with mandibular retrusion
- Tez No: 841511
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN TANER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmamızın amacı, mandibuler retrüzyona sahip 9-14 yaş aralığındaki çocuklarda mandibuler ilerletme tedavisi öncesi (T0) ve sonrasında (T1) alınan sefalometrik radyograf, polisomnografik uyku testi ve pediatrik uyku anketi verilerinin değişimlerini incelemek ve dentofasiyal değişimlerle pediatrik obstrüktif uyku apne sendromu (POSAS) değişiminin ilişkisini değerlendirmektir.Çalışmaya ortalama yaşları 11,21±1,62 yıl olan 16 çocuk hasta (6 kadın, 10 erkek) dahil edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the changes in cephalometric radiograph, polysomnographic sleep test and pediatric sleep questionnaire data obtained before (T0) and after (T1) mandibular advancement treatment in children aged 9-14 years with mandibular retrusion and to evaluate the relationship between dentofacial changes and pediatric obstructive sleep apnea syndrome (POSAS) change.The study included 16 pediatric patients (6 females, 10 males) with a mean age of 11.21±1.62 years. Dental, skeletal, airway and sleep test evaluations were performed on lateral cephalometric films, polysomnography and Pediatric Sleep Questionnaire data obtained before (T0) and after (T1) functional treatment in the archival records of patients who underwent bionator appliance.When comparing T0 and T1, the“Significance Test of the Difference Between Two Pairs”was used for normally distributed variables and the nonparametric“Wilcoxon Test”was used for non-normally distributed variables.