Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları servisimizde akut alt solunum yolu enfeksiyonu sebebiyle yatan hastaların RSV viral seroloji sonuçlarına göre, başvuru sırasındaki hemogram, venöz kan gazı değerlerinin ve yatış sürelerinin incelenmesi
Analysis of hemogram, venous blood gas values and length of stay of patients hospitalized in our pediatric ward due to acute lower respiratory tract infection according to RSV viral serology results
- Tez No: 841556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmada, çocuk sağlığı ve hastalıkları kliniğinde akut alt solunum enfeksiyonu sebebiyle yatan hastaların respiratuar sinsityal virüs (RSV) pozitifliği ve negatifliği yönünden viral serolojilerinin incelenmesi ve buna bağlı olarak lökosit, nötrofil, lenfosit, monosit, nötrofil/lenfosit oranı (NLO), lenfosit/monosit oranı (LMO), venöz kan gazındaki pH, parsiyel karbondioksit basıncı (pCO2), oksijen satürasyonu (sO2) ve hastanede yatış sürelerinin ne şekilde etkilediğinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu retrospektif çalışmada hastanemiz çocuk kliniğinde akut alt solunum yolu enfeksiyonu tanısıyla değerlendirilen hastaların dosya verileri geriye dönük olarak taranmıştır. Hasta dosyalarından hemogram değerleri taranarak nötrofil lenfosit oranı ve lenfosit monosit oranı hesaplanmıştır. Çalışmaya dahil edilen 87 hastanın dosyalarından lökosit, nötrofil, lenfosit, monosit, nötrofil lenfosit oranı, lenfosit monosit oranı, pH, pCO2 ve sO2 değerleri ve hastanede yatış gün sayıları kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 87 hastanın 47'si (%54) hasta grubunda, 40'ı (%46) kontrol grubundaydı. Kırk yedisi (%54) erkekken, 40'ı (%46) kızdır. Olguların yaşları ortalaması 292,72±392,04 ve medyanı 114 gündür. Yatış süreleri 3 ile 18 gün arasında değişmekte olup, ortalaması 6,62±2,62 ve medyanı 6 gündür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to assess the viral serology of patients hospitalized with acute lower respiratory tract infection in the pediatric clinic in terms of respiratory syncytial virus (RSV) positivity and negativity and to assess how it affects leukocyte, neutrophil, lymphocyte, monocyte, neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), lymphocyte/monocyte ratio (LMO), venous blood gas pH, partial carbon dioxide pressure (pCO2), oxygen saturation (sO2) and hospitalization duration. Material and Method: In this retrospective study, the file data of the patients who were evaluated with the diagnosis of acute lower respiratory tract infection in the pediatric clinic of our hospital were scanned retrospectively. Neutrophil to lymphocyte ratio and lymphocyte to monocyte ratio were calculated by scanning hemogram values from patient files. Leukocyte, neutrophil, lymphocyte, monocyte, neutrophil lymphocyte ratio, lymphocyte monocyte ratio, pH, pCO2 and sO2 values and the number of days of hospitalization were recorded from the files of 87 patients included in the study. Results: Of the 87 patients included in the study, 47 (54%) were in the patient group and 40 (46%) were in the control group. Forty seven (54%) were male and 40 (46%) were female. The mean age of the patients was 292,72±392,04 years with a median of 114 days. The duration of hospitalization ranged between 3 and 18 days, with a mean of 6,62±2,62 and a median of 6 days.