6-18 yaş arasındaki çocukların uyku süresi ve obezite arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between sleep duration and obesity in children between the ages of 6-18
  1. Tez No: 841557
  2. Yazar: ASYA YAĞMUR KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Obezite çocukluk çağında hızla artmakta, bu durum halk sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Uyku süresi ve yeterliliği ile obezite arasında önemli bir ilişki bulunmaktadır. Bu ilişkinin patogenezi net olarak aydınlatılamamış olsa da birçok mekanizmanın rol aldığı bilinmektedir. Çalışmamızda yetersiz uykunun neden ve sonuçlarının obezite ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Metaryel ve Metod: Araştırmamız İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniğine başvuran 6-18 yaş arasındaki kronik hastalık öyküsü olmayan 193 çocuk katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çocukların ağırlık ve boyları uygun koşullarda poliklinik hemşiresi tarafından ölçülmüştür. Ölçülen değerler kaydedilmiş olup vücut kitle indeksi (VKİ) persentil ve standart deviasyon skoru (SDS) hesaplanmıştır. Çocuk ve ailelere gönüllü onam formu ve anket verilmiştir. Ankette çocuğun uyku süresi, beslenme alışkanlığı, fiziksel aktivitesi ve ekran maruziyetini içeren sorular bulunmaktadır. Bulgular: Çalışma 01.10.2023-01.12.2023 tarihleri arasında 6-18 yaş aralığında 103'ü kız 90'ı erkek olmak üzere toplam 193 çocuk ile yapıldı. Çocukların %46,6'sı erkekken, %53,4'ü kızdır. Yaşları 74 ile 215 ay arasında değişmekte olup, ortalaması 134,99±38,19'dur. %35,2'si gençken, %64,8'i okul çağı çocuğudur. Araştırmaya katılanların uyku süresi Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi verilerine göre değerlendirildi. Çocukların 63'ü yetersiz, 130'u yeterli uyku süresine sahiptir. Çocukların %32,6'sının uyku süresi yetersizken, %67,4'ünün yeterlidir. Yetersiz uyuyanların VKİ SDS ve persentil değerleri, obez olma oranı, yeterli uyuyanlardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p:0,000; p0,05). viii Yetersiz uyuyanların beslenme alışkanlığı kötü olma oranı (%38,1), yeterli uyuyanlardan (%18,5) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p:0,012; p0,05). Sonuç: Obezite ve yetersiz uyku, çocuk ve ergen popülasyonda hızla artmaktadır. Yetersiz uyku ile artmış VKİ SDS ve persentili, obezite, kötü beslenme alışkanlığı ve ekran maruziyeti arasında anlamlı ilişki saptandı. Yetersiz uyku özellikle gece geç yatma nedeniyle uyku süresinin kısalması kaynaklıdır. Obeziteyi önlemek için yapılacak yaşam tarzı değişikliğinden birinin de uyku süresini arttırmak olabileceği düşünülmektedir. Bunun için çocuklarda yatma saati planlaması yapılmalıdır. Hafta sonu uyku süresindeki iyileştirmelerin hafta içi uyku açığını kapatmadığı düşünüldüğünden uyku müdahalesi için hem hafta içi hem hafta sonu planlamalarının yapılması önerilmektedir. Fiziksel aktivite için literatürde de farklı sonuçlar görülmekle birlikte fiziksel aktivitenin değerlendirilebilmesi için objektif, uzun süreli ve geniş çaplı çalışmaların yapılması önerilmektedir. Çalışmamızda fiziksel aktivite belirgin düşük olarak görülmüş olup bu durumu iyileştirmek için ekran maruziyetinin azaltılması, okullardaki beden eğitimi derslerinin süre ve içeriğinin düzenlenmesi, oyun park ve spor alanlarının yaygınlaştırılması, bisiklet kullanımın özendirilmesi, kısa mesafelerde yürümenin taşıt kullanımının yerinin alması önlemlerden birkaçı olabilir. Nedensellik tam olarak aydınlatılamasa da yetersiz uyku süresinin obezite ile ilişkili olduğu görüldü. Obezite ve uyku arasındaki ilişkiyi daha iyi anlayabilmek için daha geniş ulusal çaplı boylamsal çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity is increasing rapidly in childhood and this situation is crucial for public health. There is an important relationship between sleep duration, sleep adequacy and obesity. Although the pathogenesis of this relationship has not been clearly revealed, we know that many mechanisms play a role. In our study, we aimed to evaluate the relationship between the causes and consequences of insufficient sleep and obesity. Materials and Methods: Our study was implemented with the participation of 193 children between the ages of 6-18 who did not have a history of chronic diseases who applied to the pediatrics outpatient clinic of Istanbul Bağcılar Training and Research Hospital. The weight and height of the children were measured by the outpatient clinic nurse under appropriate conditions. The measured values were recorded and body mass index percentile and SDS were calculated. A voluntary consent form and questionnaire were given to the children and families. The questionnaire contains questions about the child's sleep duration, nutritional habits, physical activity, and screen exposure. Results: The study was made between 01.10.2023 and 01.12.2023 with a total of 193 children, 103 girls and 90 boys, between the ages of 6-18. While 46.6% of the children were boys, 53.4% were girls. Their age ranged from 74 to 215 months and average of them is 134.99±38.19. 35.2% of them were young and 64.8% were school- age children. The sleep duration of the study participants was evaluated according to data from the American Academy of Sleep Medicine. Sixty three of the children had insufficient sleep time and 130 of them had sufficient sleep time. While 32.6% of the children had insufficient sleep time, 67.4% had sufficient sleep time. Body mass index SDS and percentile values and obesity rate of insufficient sleepers were found to be statistically and significantly higher than those who slept sufficiently (p:0.000; p0.05). The rate of poor nutritional habits in those who slept poorly (38.1%) was found to be statistically higher than those who slept sufficiently (18.5%) (p:0.012; p0.05). Conclusion: Obesity and insufficient sleep are rapidly increasing in the child and adolescent population. A significant connection was found between insufficient sleep and increased body mass index SDS and percentile, obesity, poor nutritional habits, and screen exposure. Insufficient sleep is caused by a shortening of sleep time, especially due to going to bed late at night. It is thought that one of the lifestyle changes to prevent obesity could increase sleep duration. For that, bedtime should be scheduled for children. Since it is thought that improvements in weekend sleep time do not decrease the sleep deficit on weekdays, it is recommended to make both weekday and weekend plans for sleep intervention. Although different results are seen in the literature for physical activity, it is recommended to conduct objective, long-term and large-scale studies in order to evaluate physical activity. In our study, physical activity was found to be significantly low, and in order to improve this situation, reducing screen exposure, regulating the duration and content of gymnastics lessons in schools, expanding playgrounds and sports fields, encouraging bicycle use, walking short distances instead of using vehicles may be some of the measures. Although the causality could not be fully clarified, it seems that insufficient sleep duration was associated with obesity. Larger national longitudinal studies are necessary to understand better the relationship between obesity and sleep.