Sürdürülebilir kalkınma stratejisi olarak kentsel tarım: İstanbul Yedikule ve Ayvansaray bahçeleri
Urban agriculture as a sustainable development strategy: Istanbul Yedikule and Ayvansaray gardens
  1. Tez No: 841564
  2. Yazar: BINAN ZANJEER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİDE CANDAN ZÜLFİKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Büyükşehir Planlaması ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Kentsel tarım; fikir, tasarım, uygulama, tasarımcı ve kullanıcının bütünleşmesiyle oluşan uygulamalar bütünü olarak tanımlanabilir. Kentsel tarım, şehirlerin planlanmasında dikkate alınırsa, gıda güvenliğini artıran alternatif gıda ağları oluşturma potansiyeline sahiptir. Dünya genelinde kentsel tarıma olan ilgi son yıllarda giderek artmaktadır. Bu durum ülkelerin kalkınmasıyla ilgili olmakla birlikte Birleşmiş Milletler'in kentlerde sürdürülebilir kentsel kalkınma gündeminin en önemli unsurlarından biri olan gıda güvenliğiyle de ilgilidir. Kentsel tarımın ortaya çıkış dinamikleri ve Sosyal Uygulama Teorisi açısından büyükşehirlerde kentsel tarım uygulamalarının planlanmasının analiz edilmesi ve değerlendirilmesi kentsel tarımın sürdürülebilir yaygınlaşması açısından oldukça önemlidir. Bu tez kapsamında İstanbul'daki kentsel tarım uygulamalarının planlanmasının değerlendirilmesi amacıyla İstanbul Yedikule Bahçe ve Ayvansaray Bahçe'de çalışmalar yapılmıştır. Kentsel tarım, sürdürülebilir kalkınma ve alternatif gıda ağları arasındaki ilişkiyi anlamak amacıyla Yedikule ve Ayvansaray Bahçelerinin planlaması“Sosyal Uygulama Teorisi”açısından derinlemesine incelenerek analiz edilmiştir. Bu analitik yaklaşım ile kentsel tarımı bir kalkınma modeli olarak ele alarak kentsel sürdürülebilir stratejilerin geliştirilmesine katkı sağlamak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban agriculture can be defined as a set of practices formed by the integration of idea, design, application, designer and user. Urban agriculture has the potential to create alternative food networks that increase food security if it is taken into consideration when planning cities. Interest in urban agriculture has been increasing in recent years around the world. While this situation is related to the development of countries, it is also related to food security, which is one of the most important elements of the United Nations' sustainable urban development agenda in cities. Analyzing and evaluating the planning of urban agriculture practices in metropolitan cities in terms of the dynamics of the emergence of urban agriculture and Social Practice Theory is very important for the sustainable spread of urban agriculture. Within the scope of this thesis, studies were conducted in Istanbul Yedikule Garden and Ayvansaray Garden in order to evaluate the planning of urban agriculture practices in Istanbul. The planning of Yedikule and Ayvansaray Gardens was examined and analyzed in depth through the lens of“Social Practice Theory”to understand the relation between the urban agriculture, sustainable development and alternative food networks. This analytical approach aims to contribute to the development of urban sustainable strategies by considering urban agriculture as a development model.