Gömülü alt yirmi yaş dişi operasyonları ve anksiyete
- Tez No: 841600
- Danışmanlar: PROF. DR. M.KEMAL YAMALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Klinik tecrübe ile öngörü sağlanabilse de aynı cerrahi işlem uygulanacak hastalarda, işlem öncesi ve işlem bittikten sonraki anksiyete seviyeleri birbirinden çok farklı olabilir. Bu çalışmada, alt gömülü yirmi yaş diş ameliyatı olan hastaların anksiyete seviyeleri ile hastaların demografik özellikleri, önceki diş hekimi tecrübeleri, operasyon sürecine ilişkin beklentileri, hekimin yaptığı preoperatif ve postoperatif değerlendirme arasındaki ilişkinin istatistiksel olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaya, alt gömülü yirmi yaş dişlerine sahip yaşları 17 ila 51 arasında değişen 53 kadın, 47 erkek toplam 100 herhangi bir sistemik rahatsızlığı olmayan hasta dahil edilmiştir. Süreklik envanteri uygulamasının ardından iki hastada, sürekli kaygılarının çok yüksek olması sebebiyle bu hastalar araştırma kapsamı dışında tutulmuş ve araştırmaya 51 kadın, 47 erkek olmak üzere 98 hasta ile devam edilmiştir. Operasyon öncesinde hastalara durumluk-süreklilik I formları verilmesinin ardından, preoperatif değerlendirme için alınan panoramik radyografilerde dişin klasifikasyonu yapılıp, hastalara sorulan sorular ile önceki deneyimleri ve operasyona ilişkin beklentileri not edilmiştir. Anksiyetenin tedavi öncesi belirlenmesi, hastanın anksiyete düzeyinin azaltılmasına ve hekimin gerekli önlemleri alarak daha başarılı bir tedavi yapmasına olanak sağlayacaktır. Bazı durumlarda preoperatif anksiyete çok yüksek seviyede ise sedasyon veya premedikasyon gibi yöntemlerle, hastanın daha konforlu bir operasyon geçirilmesi sağlanmalıdır. Tedavi bitiminde anksiyete seviyesinin belirlenmesi ise hastaların ameliyat sonrasındaki analjezik ihtiyacını belirlememiz açısından önemli olacaktır. Elde edilen sonuçların ışığı altında, Durumluk-Süreklilik anket formunun Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı?nda yapılmakta olan rutin alt gömülü yirmi yaş dişi ameliyatları sırasında kullanımının uygunluğu ve ne sıklıkta kullanılabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Preoperative and postoperative anxiety level may differ following the same surgery although clinical experiences do give a prevision to surgeon in advance. In this study, it is aimed to compare statistically the anxiety level of patients who is going to have lower third molar surgery by their demographic features; previous dental experiences; expectations for surgery; preoperative & postoperative evaluation done by the surgeon. There were 100 otherwise healthy patients included, 53 women, 47 man in between the age of 17 to 51 years old. However, two patients were excluded from the study because of their high anxiety level. Therefore, study was carried on by only total of 98 patients, 51 women and 47 men. Prior to operation trait and state anxiety measurement form I were given to patient to keep the record of patient?s previous experience and patient?s expectations on dental surgery along with the impaction classification carried out on panoramic radiographs. Determining the anxiety level of each patient in advance would help to reduce the anxiety level and also provides surgeon to manage the operation better. When the anxiety level is higher, sedation and premedication may give a better comfort to patient during the operation. Moreover, determining the postoperative anxiety level may also be significant to figure out the need of postoperative need for the analgesics. Results of this study assesses how appropriate to use the trait and state anxiety forms for patients having routine impacted third molar surgery and how often can be use.