Keman eğitimcilerinin erken yaş dönemindeki öğrencilerin eğitiminde özel öğretim yöntemlerini kullanma durumları
The use of special teaching methods by violin instructors in the early stages of education for young students
  1. Tez No: 841611
  2. Yazar: SILA ZEYNEP KAYA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, erken yaş keman eğitiminde kullanılan özel öğretim yöntemlerinin belirlenmesini amaçlamaktadır. Erken yaş, öğrenmenin ve yeteneklerin hızlı geliştiği, müzikal duyarlılığın arttığı bir dönem olarak kabul edilmektedir. Bu bağlamda çalgı eğitiminde kullanılan yöntemlerin çocuğun müzikal yaşantısında olumlu etkiler sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırma taşıdığı amaç doğrultusunda nitel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda erken yaş keman eğitimi veren 5 öğretim elemanı oluşturmuştur. Çalışma grubuna araştırmacı tarafından hazırlanan ve uzman görüşü alınan yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmış, alt problemler doğrultusunda analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda, erken yaş keman eğitimi veren öğretim elemanlarının keman eğitimi sürecinde özel öğretim yöntem ve yaklaşımlarından Dalcroze, Orff, Kodaly ve Suzuki Yetenek Eğitimini kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the special teaching methods used in early age violin education. Early age is considered a period in which learning and skills develop rapidly and musical sensitivity increases. In this context, it is believed that the methods used in instrumental education will have positive effects on the child's musical experience. The research is a qualitative study in line with its purpose. The research group consists of 5 violin teachers who provide early age violin education at Mersin University State Conservatory. A semi-structured interview form prepared by the researcher and validated by experts was applied to the study group and analyzed according to sub-problems. As a result of the findings, it was concluded that violin teachers providing early age violin education use special teaching methods and approaches such as Dalcroze, Orff, Kodaly, and Suzuki Talent Education.