KOBİlerde girişimcilik yöneliminin dış ticarete olan etkisi: Azerbaycan-Bakü kobileri üzerinde bir araştırma
The impact of entrepreneunship management on foreign trade in SMEs: A study on SMEs in Baku, Azerbaijan
  1. Tez No: 841631
  2. Yazar: NARMİN GARDASHOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜRİYET BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde ülkeler açısından KOBİ'lerin ve girişimcilerin ulusal ve uluslararası ekonomideki yeri önemlidir. Ülke ekonomilerinde girişimciliğin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Uluslararası ekonomide büyük bir rolü bulanan girişimcilerin, diğer bir ifadeyle küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) önemi de bu doğrultuda önemini arttırmaktadır. Modern girişimcilik anlayışıyla birlikte girişimcilerin serbest piyasa ekonomisinde artan rekabete uyum sağlama, pazar ve üretim bilgisine sahip olma, oluşabilecek riskleri üstlenme, iş yönetimindeki ve organizasyonundaki yetenekleri ve yeniliklere hızlı bir şekilde uyum sağlama kabiliyetleri dolayısıyla KOBİ'ler ülke ve uluslararası ekonomi açısından giderek önem kazanmaktadırlar. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomik faaliyeti aynı zamanda toplumun sosyal sorunlarının çözülmesine yardımcı olmakta ve küçük işletmelerin yanı sıra bölgesel ekonominin gelişmesi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir, yeni işler yaratmakta, ülkede istihdam ve rekabet ortamı sağlamaktadır. Küçük işletmelerin rolü, ekonomik ürünlerin ve hizmetlerin üretilmesi ve gelirin artması ile bitmeyecek kadar önemlidir. Girişimcilik, ekonomi ve toplumdaki yapısal değişim için bir rehber ve benzersiz bir başlatma mekanizmasıdır. Bu değişiklik, ekonomik büyüme için bir katalizör görevi görür ve toplam çıktının büyümesini etkilemektedir. Mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) geliştirilmesi, her ülkede olduğu gibi ülke ekonomisi ve istihdamındaki rolünün artırılması Azerbaycan'da ekonomi politikasının ana bileşenlerinden biridir.
Özet (Çeviri)
Today, the place of SMEs and entrepreneurs in national and international economy is important for countries. The importance of entrepreneurship in national economies is increasing day by day. The importance of entrepreneurs, in other words, small and medium-sized enterprises (SMEs), who have a great role in the international economy, increases their importance in this direction. With the understanding of modern entrepreneurship, SMEs are gaining more and more importance in terms of the country and international economy due to the ability of entrepreneurs to adapt to the increasing competition in the free market economy, to have market and production knowledge, to undertake the risks that may arise, to their abilities in business management and organization, and their ability to quickly adapt to innovations. The economic activity of small and medium-sized enterprises also helps to solve the social problems of society and has a positive effect on the development of small enterprises, as well as the regional economy, creates new jobs, provides employment and competitiveness in the country. The role of small businesses is so important that it does not end with the production of economic goods and services and increasing income. Entrepreneurship is a guide and a unique initiation mechanism for structural change in the economy and society. This change acts as a catalyst for economic growth and affects the growth of aggregate output. The development of micro, small and medium-sized enterprises (SMEs) and increasing their role in the country's economy and employment, as in every country, are one of the main components of economic policy in Azerbaijan.