Mülteci öğrencilerin eğitimine ilişkin öğretmen öz yeterlilik ölçeğinin geliştirilmesi
Developing the teacher self-efficacy scale for the education of refugee students
  1. Tez No: 841632
  2. Yazar: CAN BAĞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde savaşlar, ekonomik sorunlar, terör ve iklim krizi gibi nedenlerle pek çok ülke mülteci ve göçmen insanlara ev sahibi yapmaktadır. İstikrarsız doğu ve istikrarlı batı arasında yer alan ve oturmuş bir sisteme sahip ülkemiz de dünyadaki en yüksek mülteci nüfusa sahip ülkeler arasında yer almaktadır. Pek çok konuda olduğu gibi mülteci öğrencilere ilişkin sorunlar eğitim ortamlarında ortaya çıkmaya başlamıştır. Mülteci öğrenciler açısında yaşanan en önemli sorun eğitime katılım ve sosyal adaptasyondur. Mülteci çocukların kendi öğrencilerimiz kadar kaliteli eğitim alabilmesi yaşanabilir bir gelecek için önemlidir. Mülteci öğrenciler açısından öğretmen öz yeterliliği öğrencilerin istenilen kalitede eğitim öğretim faaliyetlerinden istifade etmesinde katkıda bulunmaktadır. Yapılan literatür taramasında öğretmenlerin mülteci öğrencilerin eğitimine yönelik öğretmen öz yeterlilik ölçeğine rastlanmamıştır. geçerli ve güvenilir bir şekilde öğretmenlerin mülteci öğrencilerin eğitimine yönelik öğretmen öz yeterlilik ölçeği geliştirerek bu ölçeğin kişinin yetenek ve becerileri ile işin gerektirdiği yetenek ve nitelikler arasındaki uygunluğu değerlendirmek bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Bu çalışmada geçerliliği ve güvenirliği test edilmiş bir 5'li likert tipi ölçek oluşturulması amaçlanmaktadır. Bir ölçek geliştirme çalışması olarak tasarlanan bu çalışmada ilk olarak literatür taraması yapılmış, bu çerçevede olası temalar belirlenmiş ve bu temalara uygun bir soru havuzu oluşturulmuştur. Oluşturulan bu soru havuzu dil ve alan uzmanı kişilerce incelenmiş ve gerekli düzeltmeler yapılmıştır. Sonraki aşamada, ön uygulamanın yapılması, istatistiki testlerin uygulanması, pilot uygulama ve ölçeğe son halinin verilmesi hedeflenmektedir .
Özet (Çeviri)
Today, many countries host refugees and immigrants for reasons such as wars, economic problems, terrorism and climate crisis. Our country, which is located between the unstable east and the stable west and has an established system, is also among the countries with the highest refugee population in the world. As in many other issues, problems related to refugee students have started to emerge in educational environments. The most important problem for refugee students is participation in education and social adaptation. It is important for a livable future that refugee children receive a quality education as much as our own students. In terms of refugee students, teacher self-efficacy contributes to students benefiting from educational activities of the desired quality. In the literature review, no teacher self-efficacy scale was found for the education of refugee students. The main purpose of this study is to develop a teacher self-efficacy scale for teachers' education of refugee students in a valid and reliable way and to evaluate the compatibility of this scale between the abilities and skills of the person and the skills and qualifications required by the job. In this study, it is aimed to create a 5-point Likert-type scale whose validity and reliability have been tested. In this study, which was designed as a scale development study, first of all, a literature review was made, possible themes were determined within this framework, and a pool of questions was created according to these themes. This pool of questions was examined by language and field experts and necessary corrections were made. In the next stage, it is aimed to make a preliminary application, apply statistical tests, pilot application and finalize the scale