Algılanan yönetici desteğinin işle bütünleşme ve iş performansına etkisi: Hemşireler üzerinde bir araştırma
The effect of perceived manager support on job integration and job performance: A research on nurses
- Tez No: 841634
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA MACİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İşletmeler, faaliyetlerine devam edebilmek için amaçları doğrultusunda ilerlemeyi hedeflemektedirler. İşletmelerin hedeflerine ulaşabilmeleri açısından çalışan performansının önemi oldukça büyüktür. Çalışan performansını artırmada ise yönetici desteği ve işle bütünleşme kavramları önemli unsurlar olarak yer almaktadır. Bu nedenle hemşirelerin algıladıkları yönetici desteğini işle bütünleşme ve iş performanslarına nasıl yansıttıklarını incelemek bu çalışmanın amacı olarak belirlenmiştir. Çalışma sağlık sektöründe hizmet veren bir Eğitim, Uygulama ve Araştırma hastanesinde 310 hemşirenin katılımıyla yürütülmüştür. Çalışmanın verileri yönetici desteği, iş ile bütünleşme ve iş performansı algılarını belirlemeye yönelik bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler bir istatistik programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Demografik özelliklerin belirlenmesi için frekans (sıklık) analizi yapılmış, değişkenlerin geçerliliğini test etmek için açıklayıcı faktör analizi ve hipotezlerin test edilmesi için korelasyon ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak algılanan yönetici desteğinin işle bütünleşme ve iş performansı düzeyini pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir. Son olarak algılanan yönetici desteği alt boyutlarından somut ve soyut destek alt boyutlarının işle bütünleşme ve iş performansı düzeyini pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Çalışma bulgular değerlendirilerek ve literatürle karşılaştırılması yapıldıktan sonra önerilere değinilerek sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Businesses aim to progress in line with their goals in order to continue their activities. Employee performance is very important for businesses to achieve their goals. On the other hand, the concepts of managerial support and work integration are important elements in increasing employee performance. For this reason, it was determined as the aim of this research to examine how nurses reflect the perceived managerial support on their work integration and job performance. The study was carried out with the participation of 310 nurses in an Education, Practice and Research hospital serving in the health sector. The data of the study were collected through a questionnaire to determine the perceptions of manager support, job integration and job performance. The obtained data were analyzed through a statistical program. Frequency analysis was performed to determine the demographic characteristics, explanatory factor analysis was performed to test the validity of the variables, and correlation and regression analyzes were performed to test the hypotheses. As a result, it was determined that perceived managerial support positively affected the level of work integration and job performance. Finally, it has been determined that tangible and intangible support sub-dimensions of perceived managerial support positively affect the level of work engagement and job performance. After evaluating the findings and comparing them with the literature, the study was concluded by referring to the recommendations.