Kooperatif işletmelerinde yaşanan finansal sorunların analizi: Isparta örneği
Analysis of financial problems in cooperative enterprises: The example of the Isparta
  1. Tez No: 841635
  2. Yazar: HÜSEYİN AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ülkelerin sosyal ve finansal alanlarda bir kalkınma aracı olarak gördükleri kooperatif işletmeleri ülkemizin de kalkınması için büyük önem taşımaktadır. Lakin kooperatif işletmelerinin diğer işletmeler karşısında oto finansmanının dar olması, kredi alamaması, mali yapılarının kısıtlı olması sebebi ile güçlü bir organizasyona sahip değildir. Bu çalışma kapsamında, kooperatif işletmelerinin finansal sorunları üzerine incelemeler yapılarak kooperatif işletmelerinin finansal problemlerden kaynaklı olarak örgütlenmede, eğitimde, kalitede, pazarlama ve birçok alanda sıkıntı yaşadığına değinilmiştir. Isparta'daki kooperatif işletmeleri örnekleminde anket yöntemi kullanılmıştır. Anketin birinci bölümünde işletmenin demografik yapısına ilişkin sorular ikinci bölümde kooperatif işletmesinin finansal sorunları ile karşılaşma durumlarına yönelik bazı sorular, üçüncü bölümünde ise kooperatif yöneticilerinin kooperatif işletmesi hakkında düşüncelerine yönelik sorular yöneltilmiştir. Isparta'daki faaliyet gösteren 105 kooperatif işletmesi ile anket gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler SPSS 2.0 versiyonu ile analize tabi tutulmuştur. Çalışmada kapsamında hipotez oluşturulmuş olup bu hipotezler One Way Anova ve Independent Sımples T testi ile test edilmiştir. Araştırma hipotezlerinin 6 tanesi kabul edilmiş 4 tanesi ise red edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cooperative enterprises, which countries see as a means of development in social and financial fields, are of great importance for the development of our country. However, cooperative enterprises do not have a strong organization due to their limited auto financing compared to other enterprises, their inability to obtain loans, and their limited financial structure. Within the scope of this study, the financial problems of cooperative enterprises were examined and it was mentioned that cooperative enterprises had difficulties in organization, education, quality, marketing and many areas due to financial problems. Survey method was used in the sample of cooperative enterprises in Isparta. In the first part of the survey, questions were asked about the demographic structure of the business, in the second part, some questions were asked about the financial problems of the cooperative business, and in the third part, questions were asked about the cooperative managers' thoughts about the cooperative business. A survey was conducted with 105 cooperative enterprises operating in Isparta, and the data obtained was analyzed with SPSS version 2.0. 10 hypotheses were created in the study. These hypotheses were tested with One Way Anova and Independent Simples T test. 6 of the research hypotheses were accepted and 4 of them were rejected.