Annelerin kaygı düzeyleri ile çocukların duygu ifade etme ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişki
The relationship between mothers' anxiety levels and children's emotion expression and regulation skills
- Tez No: 841640
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇALIŞANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, annelerin kaygı düzeyi ile 5-6 yaş aralığındaki çocukların duygu ifade etme ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. İlişkisel tarama modeli kullanılarak yapılan bu nicel araştırmanın verileri çocuğu 5-6 yaşında olan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 460 anneden elde edilmiştir. Veri toplama araçları olarak; anne ve çocuğa ilişkin demografik bilgileri elde etmek için“Kişisel Bilgi Formu”; annelerin kaygı düzeylerini belirlemek için“Sürekli Kaygı Envanteri”kullanılmıştır. Ayrıca çocukların duygu ifadelerine ve duygu düzenleme becerilerine ilişkin verileri elde etmek için ise“Çocuk Duygu İfade Etme Ölçeği-Anne Formu”ile“Duygu Düzenleme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde Pearson Korelasyon Analizi ve bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda elde edilen bulgulara göre annelerin sürekli kaygı düzeyleri ile çocukların mutlu, üzgün, öfkeli ve korkmuş duygu ifadeleri arasında çeşitli düzeylerde ilişkiler bulunmuştur. Bu bulgulara göre; annelerin sürekli kaygı düzeylerinin: çocukların“mutlu alt boyutunda”düşük düzeyde ve negatif yönde;“üzgün, öfkeli, korkmuş alt boyutlarında”ise orta düzeyde ve pozitif yönde bir ilişki olduğu sonucu elde edilmiştir. Bir diğer bulguya göre de annelerin sürekli kaygı düzeyleri ile çocukların duygu düzenleme becerileri arasında düşük düzeyde, negatif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Annelerin yüksek kaygı düzeyleri, çocukların duygu düzenleme zorluklarını artırmaktadır. Cinsiyete göre; erkek çocukların“öfke ifade etme ve duygu düzenleme”zorluklarının kız çocuklarına göre daha yüksek olduğu;“mutluluk, üzüntü ve korkmuş alt boyutlarında”ise anlamlı fark olmadığı sonucu elde edilmiştir. Ayrıca, doğum sırasına göre de anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This research investigates the relationship between mothers' anxiety levels and the emotional expression and emotion regulation skills of children aged 5-6. The quantitative study, conducted using a relational screening model, obtained data from 460 mothers with children aged 5-6 who voluntarily participated in the research. Data collection tools included a“Personal Information Form”to obtain demographic information about the mother and child, the“State-Trait Anxiety Inventory”to determine mothers' anxiety levels, the“Child Emotional Expression Scale-Mother Form”to obtain data on children's emotional expressions, and the“Emotion Regulation Scale”for assessing emotion regulation skills. Pearson Correlation Analysis and independent samples t-test were employed for data analysis. According to the findings of the data analysis, various levels of relationships were found between mothers' continuous anxiety levels and children's happy, sad, angry, and fearful emotional expressions. The results indicated a low and negative relationship between mothers' continuous anxiety levels and children's“happy sub-dimension,”and a moderate and positive relationship in the“sad, angry, fearful sub-dimensions.”Another finding revealed a low and negative relationship between mothers' continuous anxiety levels and children's emotion regulation skills, suggesting that higher maternal anxiety levels increase children's emotion regulation difficulties. Regarding gender, it was found that boys exhibited higher difficulties in“expressing anger and emotion regulation”compared to girls, with no significant differences in the“happiness, sadness, and fear sub-dimensions.”Additionally, no significant differences were observed based on birth order.