Okul öncesi öğretmenlerinin uyguladıkları aile katılım stratejilerinin yordayıcıları olarak yaratıcı liderlik özellikleri
Creative leadership characteristics as predictors of family involvement strategies implemented by preschool teachers
- Tez No: 841641
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL DALGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin uyguladıkları aile katılım stratejilerinin yordayıcıları olarak yaratıcı liderlik özelliklerinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim öğretim yılı Antalya'da görev yapmakta olan okul öncesi öğretmenleri, örneklemini ise amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilen 321 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, Keleş ve Dikici Sığırtmaç (2016) tarafından geliştirilen Okul Öncesi Öğretmenlerinin Uyguladıkları Aile Katılım Stratejilerini Belirleme Ölçeği ve Dikmen Ada (2012) tarafından geliştirilen Yaratıcı Liderlik Ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında analiz edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde parametrik yöntemlerden Bağımsız gruplar t-Testi, ANOVA, Person çarpım momentler korelasyon matrisi ve Çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde, okul öncesi öğretmenlerin uyguladıkları aile katılım stratejilerinin demografik özelliklerine bakıldığında yaş, cinsiyet, mesleki deneyim değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmuş, öğrenim durumu değişkeninde anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Araştırmanın sonuçları incelendiğinde okul öncesi öğretmenlerinin uyguladıkları aile katılım stratejilerinin kadın öğretmenlerin erkek öğretmenlere göre daha olumlu olduğu saptanmıştır. Araştırmada okul öncesi öğretmenlerinin uyguladıkları aile katılım stratejilerinin, yaratıcı liderlik özelliklerinin pozitif yönde anlamlı bir yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine creative leadership characteristics as predictors of family involvement strategies implemented by preschool teachers. For this purpose, the relational screening model was used in the study. The population of the research consists of preschool teachers working in Antalya in the 2022-2023 academic year, and the sample consists of 321 preschool teachers selected by purposeful sampling method. The data of the study were collected through the Personal Information Form developed by the researcher, the Scale for Determining Family Participation Strategies Implemented by Preschool Teachers developed by Keleş and Dikici Sığırtmaç (2016) and the Creative Leadership Scale developed by Dikmen Ada (2012). The data obtained was analyzed in computer environment. Independent groups t-Test, ANOVA, Person product moment correlation matrix and Multiple regression analysis were used to analyze the data. When the research findings were examined, when looking at the demographic characteristics of the family involvement strategies applied by preschool teachers, a significant difference was found according to age, gender and professional experience variables, but no significant difference was found in the educational background variable. When the results of the research were examined, it was determined that the family involvement strategies implemented by pre-school teachers were more positive for female teachers than male teachers. The study concluded that the family involvement strategies implemented by preschool teachers are a positive and significant predictor of creative leadership characteristics.