Matematiksel modelleme etkinliklerinin yedinci sınıf öğrencilerinin matematik okuryazarlıklarına, okuryazarlık özyeterliliklerine, derse katılımlarına ve tutumlarına etkisi
The effect of mathematical modeling activities on seventh grade students' mathematics literacy, literacy self-efficacy, engagements and attitudes
  1. Tez No: 841663
  2. Yazar: ABDULLAH TOPCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmanın amacı, matematiksel modelleme etkinliklerinin; öğrencilerin matematik okuryazarlıklarına, matematik okuryazarlık öz yeterliliklerine, matematik dersine katılımlarına ve matematik tutumlarına etkisini incelemek ve öğrencilerin matematiksel modelleme etkinlikleri hakkındaki görüşlerini belirlemektir. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Burdur Merkezde bir ortaokulda öğrenim gören 24'ü deney ve 28'i kontrol grubunda olmak üzere yedinci sınıfa devam eden 52 öğrenci oluşturmaktadır. Deney grubundaki öğrencilere altı hafta boyunca matematiksel modelleme eğitimi verilmiştir. Araştırmanın verileri; matematik okuryazarlık başarı testi, matematik okuryazarlık özyeterlilik ölçeği, matematik dersine katılım ölçeği ve matematik tutum ölçeği ile ön test – son test olarak toplanmıştır. Ayrıca deney grubundaki öğrencilerin matematiksel modelleme etkinlikleri hakkındaki görüşleri alınarak toplanan nitel veriler ile nicel veriler desteklenmiştir. Nicel veriler istatistik paket programı ile t testi ve kovaryans analizi kullanılarak, nitel veriler ise içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre matematiksel modelleme etkinliklerinin deney grubundaki öğrencilerin kontrol grubuna göre matematik okuryazarlıklarını anlamlı olarak artırdığı görülürken, matematik okuryazarlık özyeterliliklerine, matematik dersine katılımlarına ve matematik tutumlarında anlamlı artış sağlamadığı görülmüştür. Ayrıca deney grubu öğrencilerinde matematik okuryazarlık, okuryazarlık özyeterlik, derse katılım ve tutum puanlarında anlamlı olarak artış gözlenmiştir. Öğrenciler en beğendikleri modelleme etkinliğinin“Büyük Ayak”olduğunu, modelleme problemlerini günlük hayatta karşılarına çıkabilecek problemler olarak nitelendirdikleri, matematiksel modelleme problemlerinin daha önceki çözdükleri problemlerden daha zor ve eğlenceli olduğunu ifade etmişlerdir. Öğrenciler matematiksel modelleme problemleri ile okuduğunu anlama, mantıksal akıl yürütme ve problem çözme becerileri kazandıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca öğrenciler derslerinde daha fazla matematiksel modelleme etkinlikleri yapmayı istemekte ve bu etkinlikler ile başarılarının artacağını düşünmektedir. Öğrenciler süreçte matematiğe yönelik duygu ve düşüncelerinin olumlu olarak değiştiğini belirtmiş ve problemlerin grup çalışması ile yapılmasının da öğrenme sürecini daha eğlenceli hale getirdiğini ve fikir alışverişi sağladığını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effects of mathematical modeling activities on students' mathematical literacy, mathematical literacy self-efficacy, mathematics course participation and mathematics attitudes, and to determine students' opinions about mathematical modeling activities.A pretest-posttest control group quasi-experimental design was used in the research. The sample of the research consists of 52 seventh grade students, 24 of whom are in the experimental group and 28 of whom are in the control group, studying in a secondary school in Burdur Center. Mathematical modeling activities were carried out with the students in the experimental group for six weeks. The data of the research were collected as pre-test and post-test with mathematics literacy achievement test, mathematics literacy self-efficacy scale, mathematics engagement scale and mathematics attitude scale. In addition, quantitative data were supported by taking the opinions of the students in the experimental group about mathematical modeling activities.Quantitative data were analyzed using t-test and covariance analysis with the statistical package program, and qualitative data were analyzed using content analysis. According to the results of the research, it was observed that mathematical modeling activities significantly increased the mathematical literacy of the students in the experimental group compared to the control group, but did not provide a significant increase in their mathematical literacy self-efficacy, mathematics engagements and mathematics attitudes. In addition, a significant increase was observed in mathematical literacy, literacy self-efficacy, engagements and attitude scores in the experimental group students.Students stated that their favorite modeling activity was“Big Foot”, that they described modeling problems as problems they may encounter in daily life, and that mathematical modeling problems were more difficult and fun than the problems they had solved before. Students stated that they gained reading comprehension, logical reasoning and problem-solving skills through mathematical modeling problems. In addition, students want to do more mathematical modeling activities in their lessons and think that their success will increase with these activities. Students stated that their feelings and thoughts about mathematics changed positively during the process, and they stated that doing problems in groups made the learning process more fun and provided an exchange of ideas.