Futbol hakemlerinin video yardımcı hakem sistemine yönelik tutumları ile hakem öz yeterliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between football referees' attitudes towards video assistant referee system and referee self-efficacy
  1. Tez No: 841668
  2. Yazar: MUHAMMED SAYGİDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAVUZ KARAFİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu makalenin amacı, futbol hakemlerinin VAR (Video Yardımcı Hakem) sistemine yönelik tutumları ile öz yeterlilik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada mevcut bir durumun hiç değiştirilmeden olduğu gibi yansıtılması ve kavramlar arasındaki ilişkinin incelenmesini ele aldığından ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini farklı hakemlik klasmanlarında görev yapan 150 futbol hakemi oluşturmaktadır. Araştırmada örneklemin belirlenmesinde basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada örnekleme sayısının belirlenmesi için %95 güven aralığı ve %5 hata oranında gereken hesaplamalar yapılmıştır. Araştırmada örneklem grubu için ideal sayı 108 bulunmuştur. Araştırmada verilerin analiz edilmesi için normallik analizi yapılmıştır. Çarpıklık ve basıklık değerlerinin -2 ile +2 arasında olması verilerin normal dağılımı için uygunluk göstermektedir. Normal dağılıma sahip verilerin analizinde parametrik testler kullanılmıştır. İki bağımsız değişkenin karşılaştırılması için bağımsız örneklem t testi ikiden fazla bağımsız grubun karşılaştırılması için tek yönlü varyans analizi anova testi uygulanmıştır. Araştırmada değişkenler arasındaki ilişkilerin test edilmesi için pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırmada hakem öz yeterliği ile video yardımcı hakem sistemine yönelik tutumun etkileşimi için yol analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this article is to examine the relationship between soccer referees' attitudes towards the VAR (Video Assistant Referee) system and their self-efficacy levels. The study was designed in the relational survey model since it deals with reflecting an existing situation as it is without any change and examining the relationship between concepts. The population of the study consists of 150 soccer referees working in different refereeing classifications. Simple random sampling method was used to determine the sample in the study. Necessary calculations were made with 95% confidence interval and 5% error rate to determine the sampling number in the study. The ideal number for the sample group was found to be 108. Normality analysis was performed to analyze the data in the study. Skewness and kurtosis values between -2 and +2 indicate that the data are suitable for normal distribution. Parametric tests were used to analyze the normally distributed data. Independent sample t-test for the comparison of two independent variables and one-way analysis of variance anova test for the comparison of more than two independent groups were applied. Pearson correlation analysis was applied to test the relationships between variables in the study. Path analysis was applied for the interaction between referee self-efficacy and attitude towards video assistant referee system.