Girişimsel sedasyon ve analjezide Ketamin'in 2 farklı dozda kullanımının emergence reaksiyon/disforik reaksiyon sıklığının karşılaştırılması
Comparison of emergence/dysphoric reaction frequency of using 2 different doses Ketamine
  1. Tez No: 841729
  2. Yazar: ÇAĞRI TÜRKÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET PARLAK, DOÇ. DR. KAMİL KOKULU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
GİRİŞ: Ketamin, prosedürel sedasyon analjezide acil servislerde en sık kullanılan ilaçlardan biridir. IV disosiyasyon dozu olarak literatürde 0.25.mg/kg-1.5 mg/kg önerilmektedir. Yan etki profilinin diğer sedatiflere göre daha güvenilir olması, etkisinin kısa süreli olması gibi nedenlerle acil servislerde kullanımı yaygındır. Ketamine bağlı hipertansiyon, bulantı kusma, baş dönmesi, diplopi/nistagmus, nöbet benzeri kasılmalar, anaflaksi, emergence reaksiyon/ disforik reaksiyon benzeri yan etkiler literatürde bildirilmiştir. GEREÇ YÖNTEM: Çalışmamız tek kör randomize prospektif bir çalışmadır. Hastanemize Ocak 2023-Ağustos 2023 tarihleri arasında başvuran, sedoanaljezi ihtiyacı olan hastaları iki farklı gruba randomize ettik. Düşük doz grubuna 0.5 mg/kg, yüksek doz grubuna 1 mg/kg iv ketamin vererek hastaları; yan etki, vital bulgular, sedasyon süresi gibi parametreler açısından gözlemledik. BULGULAR:0.5 mg/kg iv ketamin verilen düşük doz ketamin grubunda 54 hasta, 1 mg/kg iv ketamin verilen yüksek doz iv ketamin grubunda 54 hastayı çalışmamıza dahil ettik. 108 hasta ile yapmış olduğumuz çalışmada yüksek ve düşük doz iv ketamin grubu açısından yan etki, sedasyon süresi ve emergence reaksiyon/disforik reaksiyon geliştirme açısından anlamlı fark bulamadık. SONUÇ: Çalışmamıza göre 0.5 mg/kg ve 1 mg/kg iv ketamin verilen iki grup arasında yan etki profili, sedasyon süresi, emergence reaksiyon/disforik reaksiyon açısından anlamlı farklılık yoktur ANAHTAR KELİMELER: Ketamin, Prosedürel Sedasyon Analjezi, Emergence Reaksiyon
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION:. Ketamine is most commonly used drugs in emergency medicine for procedural sedation and analgesia. 0.25 mg/kg-1.5 mg/kg is recommended in the literature as the IV dissociation dose. It is widely used in emergency departments due to reasons such as its side effect profile being safer than other sedatives and its effect being short-term. Ketamine-related side effects such as hypertension, nausea and vomiting, dizziness, diplopia/nystagmus, seizure-like convulsions, anaphylaxis, emergence reaction/dysphoric reaction have been reported in the literature MATERIALS AND METHODS: Our study is a single-blind randomized prospective study. We randomized patients who were admitted to our hospital between January 2023 and August 2023 and needed sedoanalgesia into two different groups. By giving 0.5 mg/kg IV ketamine to the low dose group and 1 mg/kg IV ketamine to the high dose group; We observed parameters such as side effects, vital signs, and sedation duration. RESULTS: We included 54 patients in the low-dose ketamine group given 0.5 mg/kg iv ketamine, and 54 patients in the high-dose ketamine group given 1 mg/kg iv ketamine. In our study with 108 patients, we did not find any significant difference in terms of side effects, sedation duration and emergence reaction/dysphoric reaction between high and low dose IV ketamine groups. CONCLUSION: According to our study, there is no significant difference in terms of side effect profile, sedation duration, emergence reaction/dysphoric reaction between the two groups given 0.5 mg/kg and 1 mg/kg intravenous ketamine. KEYWORDS:Ketamine, Procedural Sedation and Analgesia, Emergence Reaction